Ćwiczenia hantlami na klatkę i barki
Data dodania: 2021-10-13 | Data modyfikacji: 2024-04-16 | Autor: Marbo Sport
Ćwiczenia z hantlami zyskują coraz większa popularność - osoby zainteresowane tego typu aktywnością ćwiczą zarówno na siłowniach, jak i w zaciszu domowym. To właśnie największa zaleta tego sportu: aby ćwiczyć nie są nam potrzebne specjalistyczne przyrządy. Hantle dają możliwość rozwoju mięśni obręczy barkowej oraz klatki piersiowej - regularne ćwiczenia sprawią, że wzmocnią się nie tylko mięśnie, ale i wydłuży się znacznie czas ich pracy. Ćwiczenia z hantlami pozwalają również na stopniowe wzmacniane organizmu oraz poprawianie jego ogólnej wydolności, co znacząco wpływa na jakość naszego życia.
- Jakie inne pozytywne strony niosą za sobą ćwiczenia z hantlami?
- Jakie przyrządy będą niezbędne do tego typu ćwiczeń?
- Kto nie powinien ćwiczyć z hantlami?
- Jak powinny wyglądać treningi na klatkę piersiową oraz barki?
- Ćwiczenia z hantlami dla kobiet
- Na co zwracać uwagę podczas zakupu hantli?
Jakie inne pozytywne strony niosą za sobą ćwiczenia z hantlami?
1. Podczas ćwiczeń wzmacniane są stopniowo mięśnie kręgosłupa,
2. Podczas konkretnych serii ćwiczeń możliwe jest również wzmocnienie mięśni klatki piersiowej,
3. Regularne ćwiczenia pomagają na znaczne podniesienie wydolności mięśnia sercowego i całego organizmu,
4. Regularna aktywność pozwoli na spalanie tłuszczu oraz budowanie beztłuszczowej sylwetki,
5. Podczas wykonywania ćwiczeń wydzielane są endorfiny, zwane również hormonami szczęścia,
6. Regularne ćwiczenia z hantlami, połączone z odpowiednią dietą, pozwalają na regulowanie prawidłowego ciśnienia krwi
Jakie przyrządy będą niezbędne do tego typu ćwiczeń?
Z pewnością hantle - powinny być one dobrane wagowo do naszego wieku i wagi. Z pewnością przyda się odpowiedni strój do ćwiczeń - bawełniana koszulka pozwalająca na swobodną wymianę powietrza oraz spodnie nie krępujące ruchów. Buty powinny być przede wszystkim lekkie i wygodne. Przydatna może okazać się również frotka lub ręcznik do ocierania potu. Całość uzupełni mata treningowa, która przyda się podczas ćwiczenia w pozycji siedzącej czy wykonywania podnoszeń hantli leżąc.
Zanim zadecydujemy o kupnie własnych hantli warto udać się na siłownię, aby sprawdzić, czy ten rodzaj aktywności nam odpowiada. Obecni na siłowni trenerzy będą również dobrymi doradcami w sprawie naszej techniki i ewentualnej poprawy błędów. Podpowiedzą także, jakie ćwiczenia najlepsze będą na rozbudowę mięśni klatki piersiowej. Jeśli po kilku dniach treningu nie będziemy czuli się zmęczeni ani nie pojawią się żadne kontuje - to najlepsza rekomendacja dla tego rodzaju aktywności fizycznej. Podczas rozmowy z trenerem na siłowni warto podpytać o technikę - nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą doprowadzić do naderwań ścięgien, jak również do problemów z poruszaniem się. W skrajnych wypadkach mogą nas nawet unieruchomić!
Kto nie powinien ćwiczyć z hantlami?
Istnieją przeciwwskazania, które wskazują, kto nie powinien korzystać z możliwości ćwiczeń hantlami. Przede wszystkim są to osoby posiadające problemy z kręgosłupem - zwyrodnienia, skrzywienia, również borykające się z wypadającymi dyskami. Tego rodzaju aktywność silnie obciąża plecy. W dalszej kolejności wymienia się osoby o skłonnościach do nadwerężania stawów czy ścięgien, szczególnie w obrębie barków. Ćwiczenia z hantlami nie są również zalecane tym, którzy chorują na osteoporozę - duże przeciążenia mogą powodować silniejsze zrzeszotnienie oraz w efekcie - łamanie kości.
Jak powinny wyglądać treningi na klatkę piersiową oraz barki?
Treningi w przypadku osób początkujących, które zdecydowały się na ćwiczenia z hantlami w domu, powinny być krótkotrwałe, ale regularne. Trenerzy fitness zalecają krótkie serie ćwiczeń trwające do 20 minut kilka razy w tygodniu. Istnieje również propozycja ćwiczenia od poniedziałku do piątku, również do 20 minut, by później wypocząć przez weekend. Cykl rozpoczyna się ponownie w poniedziałek. W miarę upływu czasu warto wydłużać czas ćwiczeń - będzie to możliwe przez stałe powiększanie się tkanki mięśniowej, jak również podnoszenie wydolności siłowej. Osoby ćwiczące na siłowni mogą wykonywać ćwiczenia przez nieco dłuższy okres, o ile tylko pozwoli na to obecny na sali trener. To on wskaże nam najlepsze metody ćwiczeń, aby nie nadwerężyć organizmu.
Ćwiczenia z hantlami dla kobiet
Ćwiczenia z hantlami stały się również ciekawą forma aktywności dla kobiet. Pomimo mylnych opinii, jakoby kobiety budowały w ten sposób męską sylwetkę, ćwiczenia te są zdecydowanie polecane paniom, które pragną wzmocnić swoje mięśnie barków oraz ramion. Taka aktywność fizyczna jest przede wszystkim preferowana przez te przedstawicielki płci pięknej, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na regularne wizyty na siłowni. Panie powinny wybierać nieco lżejsze hantle przeznaczone właśnie dla kobiet.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu hantli?
Kiedy już podejmiemy decyzję odnośnie zakupu tego rodzaju sprzętu sportowego, warto zapoznać się z kilkoma modelami o podobnej wadze - mogą się one różnić przede wszystkim kształtem oraz rodzajem chwytu. Dobierzmy taki sprzęt, który dobrze leży w dłoni, nie wyślizguje się. Doskonałym rozwiązaniem byłyby gąbki otulające trzon hantli - daje to gwarancję, że podczas ćwiczeń przyrząd nie będzie nam się wymykał z ręki. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie, co stanowi skład hantli - zdarza się, że zewnętrzna powłoka powoduje reakcje alergiczne skóry. Ostatnim istotnym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę jest gwarancja producenta, która umożliwia nam wymianę wadliwego sprzętu w razie usterek.
Podobne artykuły: