RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Ćwiczenia na stepperze – poradnik krok po kroku. Jak wybrać stepper, co daje, jak ćwiczyć?

Data dodania: 2021-04-01 | Data modyfikacji: 2024-06-07 | Autor: Marbo Sport

Stepper to niewielkie urządzenie, które umożliwia wykonywanie ćwiczeń aerobowych i cardio. Ta forma aktywności fizycznej gwarantuje szybkie i skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, a także przyśpieszenie metabolizmu. Ćwiczenia na stepperze angażują głównie partie mięśni dwugłowych i czworogłowych. Dzięki nim nie tylko zrzucisz zbędne kilogramy, ale też wyrzeźbisz piękne uda, wzmocnisz łydki i uzyskasz jędrne pośladki.

Wybór odpowiedniego steppera krok po kroku!
  1. Stepper – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?
  2. Ćwiczenia na stepperze – efekty, których się nie spodziewasz!
  3. Jaki stepper wybrać do domowej siłowni? Kilka pytań przed zakupem
  4. Ile kosztują dobre steppery?
  5. Od czego zależy cena stepperów?
  6. Stepper – co daje? Najciekawsze funkcje stepperów
  7. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie steppera? Parametry!
  8. Nowy stepper – czy warto w niego inwestować?

Stepper – jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Ćwiczenia na stepperze często wykorzystywane są jako rozgrzewka przed innym wysiłkiem, ale mogą też stanowić niezależną formę aktywności. Ich pierwsze efekty pojawią się zaś nawet po miesiącu. Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze? Przede wszystkim:

  • utrzymuj jednostajne, optymalnie dopasowane tempo,
  • stopniowo wydłużaj czas każdego treningu i dbaj o progresję,
  • nie zaniedbuj przerw na odpoczynek i regenerację,
  • nawet jeśli posiadasz tradycyjny, prosty stepper, postaraj się zaangażować też m.in. mięśnie rąk – do ogólnorozwojowych ćwiczeń możesz wykorzystać np. dodatkowe obciążenie.

Zalecane jest, aby ćwiczenia na stepperze trwały powyżej 20 minut. Organizm musi bowiem dobrze się przygotować do spalania tłuszczu. Wzrost tętna przyspiesza też pracę całego organizmu i nasila proces spalania tkanki tłuszczowej, szczególnie w obrębie nóg.

Ćwiczenia na stepperze – efekty, których się nie spodziewasz!

Wzmocnienie mięśni pośladkowych, poprawa stanu kości czy redukcja cellulitu to nie wszystko. Z domowych treningów na stepperze wynika znacznie więcej korzyści. Stepper ma np. o wiele lepsze efekty niż tradycyjne chodzenie – podczas treningu spala się znacznie większą ilość komórek tłuszczowych, a przy tym buduje się tkankę mięśniową wokół ud i pośladków. Właściwa postawa w trakcie ćwiczeń wzmacnia nie tylko mięśnie nóg, ale też mięśnie tułowia i barków. Jakie jeszcze ma on zalety? Co daje stepper?

  1. Niektóre modele stepperów są wyposażone w dodatkowe akcesoria, np. linki do ćwiczeń, dzięki którym można zaangażować do pracy nie tylko dolne, ale też górne partie ciała; tego rodzaju ćwiczenia na stepperze umożliwiają wyrzeźbienie ramion czy mięśni brzucha.
  2. Urządzenie to powoduje wzrost wytrzymałości i stabilności nóg, a także wzmacnia kręgosłup (szczególnie jego odcinek lędźwiowy).
  3. Poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej oraz wzmocnienie układu odpornościowego to kolejne efekty, które wywołuje intensywny trening na stepperze. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym serce pompuje więcej krwi i w szybszym czasie rozprowadza je po całym organizmie. Przyspieszony oddech zaś powoduje lepsze dotlenienie całego organizmu, w szczególności mózgu i serca.

Treningi na stepperze przynoszą też dobre efekty naszej psychice. Wysiłek fizyczny odrywa nas bowiem od problemów dnia codziennego i pozwala rozładować stres.

Jaki stepper wybrać do domowej siłowni? Kilka pytań przed zakupem

Wybór steppera jest uzależniony od ilości miejsca, jaką jesteśmy w stanie na niego wygospodarować. Jeżeli przygotowaliśmy określoną przestrzeń, w której będziemy ćwiczyć i jesteśmy pewni, że dodatkowe akcesoria nie będą nam przeszkadzać, to możemy się zdecydować na stepper z kolumną. Jeżeli jednak posiadamy niewielkie mieszkanie i nie możemy sobie na to pozwolić, lepszy będzie mniejszy stepper, który po zakończeniu ćwiczeń da się wsunąć pod łóżko.

Taki stepper ma też dodatkową zaletę. Można go bez problemu zabrać na dłuższy wyjazd czy wakacje i nie rezygnować z tej formy aktywności. Jest bowiem lekki i poręczny. Przed zakupem warto wybrać się osobiście do sklepu ze sprzętem sportowym, zorientować się w dostępnych modelach stepperów i przekonać się, który najbardziej nam odpowiada.

Ile kosztują dobre steppery?

Czasami można dać się zwieść niskiej cenie i zakupić stepper bardzo słabej jakości. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest np. zakup taniego steppera z supermarketu. Taki stepper może być wykonany ze słabej jakości tworzywa i metalu, a przy każdym ruchu wydawać głośne dźwięki (trzeszczenia i trzaski). Poza tym bardzo szybko się nagrzewa, a smar wydaje nieprzyjemną woń. Słabej jakości plastik jest też podatny na łamanie się i kruszenie. W rezultacie ćwiczenia na stepperze są niekomfortowe i nieefektywne. Bardzo szybko możemy się do nich zrazić. Korzystanie z takiego steppera zwiększa też ryzyko kontuzji, a jego dłuższa żywotność też stoi pod dużym znakiem zapytania.

Oczywiście nie można tutaj generalizować i powiedzieć, że wszystkie tanie steppery są złe. Sugerując się niską ceną, trzeba też zwrócić uwagę, czy jest ona promocyjna, czy stała. Możemy bowiem mieć szczęście i trafić na okazyjną cenę producenta stepperów dobrej klasy, np. w czasie wyprzedaży.

Od czego zależy cena stepperów?

Ceny stepperów wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jest to uzależnione od kilku czynników:

  • materiału, z jakiego stworzony jest stepper,
  • jakości wykonania,
  • tego, jak działa stepper i jego dodatkowych funkcji,
  • renomy producenta.

Wybierając stepper, musimy zastanowić się, jak często zamierzamy z niego korzystać i jak zaawansowany ma być nasz trening. Jeżeli podchodzimy do sprawy poważnie, to powinniśmy wybrać stepper lepszej klasy, który posłuży nam przez kilka dobrych lat. Jego cena ma być wyśrodkowana. Steppery bardzo drogie (powyżej 500 zł) to urządzenia profesjonalne zakupywane głównie do siłowni lub klubów fitness. Najlepiej jest je nabywać w specjalistycznych sklepach, korzystając z pomocy fachowca.

Stepper – co daje? Najciekawsze funkcje stepperów

Stepper musi być wykonany z dobrej jakości materiałów – tak jeśli chodzi o jego powłokę zewnętrzną, jak i wewnętrzny mechanizm. Podstawy steppera mają być antypoślizgowe, zapewniając stopom odpowiednią przyczepność i stabilność. Elementem, który warto omówić, są też liczniki i komputery pokładowe oraz funkcje, które posiadają. W wersjach podstawowych można liczyć w trakcie ćwiczeń na stepperze na:

  • liczenie kroków,
  • notowanie ilości spalanych kalorii,
  • pomiar czasu ćwiczeń na stepperze.

Skomplikowane wersje stepperów mierzą też tętno czy temperaturę pomieszczenia. Mają też ekrany LCD, do których da się podłączyć urządzenia mobilne. Niektóre modele zapamiętują również statystyki oraz podsumowują efekty ćwiczeń na stepperze. Profesjonalne sprzęty oferują też różne programy treningowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie steppera? Parametry!

Kolejnym aspektem są parametry i funkcje, z których można korzystać w trakcie ćwiczenia na stepperze. Jednym z nich jest system oporu. Istotne jest, aby zakres regulacji oporu był stosunkowo duży – dzięki temu umożliwi zarówno lekką rozgrzewkę, jak też intensywny bieg. Systemy oporu zastosowane w stepperach możemy podzielić na:

  • hydrauliczne (dostępne raczej w droższych modelach), które umożliwiają regulację oporu pedałów;
  • siłowniki, czyli rozwiązanie równie skuteczne, jednak wymagające systematycznego smarowania; posiadają one opcję skoku pedału, która również daje złudzenie zwiększania lub zmniejszania oporu.

Maksymalna nośność sprzętu może być różna, a zwykle mieści się w przedziale od 80 do 1300 kg. Jeżeli nasza waga sięga powyżej 100 kg, to należy wziąć pod uwagę urządzenie z systemem hydraulicznym.

Nowy stepper – czy warto w niego inwestować?

Stepper to urządzenie małe, stosunkowo niedrogie i nieskomplikowane, a przynoszące wielkie rezultaty. Trening przypomina chodzenie, maszerowanie lub bieganie po schodach, jednak w przeciwieństwie do tych czynności nie obciąża stawów. Warto więc zakupić stepper odpowiednio dobrany do swoich potrzeb i cieszyć się z jego użytkowania.

Podobne artykuły:

Polecane

pixel