Steppery to urządzenia treningowe przeznaczone przede wszystkim do ćwiczeń mięśni nóg oraz pośladków. Są często wykorzystywane również w treningu aerobowym oraz jako forma rozgrzewki przed treningiem siłowym.
W naszym sklepie oferujemy różne rodzaje stepperów – od najprostszych, zajmujących niewielką ilość miejsca i doskonale nadających się do małych pomieszczeń, po bardziej zaawansowane, posiadające kolumny z uchwytami. Znajdziesz u nas zarówno steppery komercyjne, przeznaczone przede wszystkim do profesjonalnych siłowni i klubów fitness, jak i steppery domowe, umożliwiające trening w domowym zaciszu.
Osobom, które chcą połączyć trening mięśni nóg i pośladków z kształtowaniem mięśni ramion i klatki piersiowej, szczególnie polecamy steppery do ćwiczeń wyposażone w linki. We wszystkich modelach dostępnych w tej kategorii zastosowano rozwiązania zwiększające wygodę podczas treningu, na przykład antypoślizgowe powierzchnie do stąpania.
Oferowane przez nas steppery do ćwiczeń to modele pochodzące od znanych producentów sprzętu sportowego, między innymi firmy Kettler, Spokey czy Horizon Fitness.
Wybór odpowiedniego steppera krok po kroku!
Stepper do ćwiczeń to niewielkie urządzenie, umożliwiające wykonywanie ćwiczeń aerobowych. Ich wykonywanie wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na tlen, w efekcie umożliwia to szybkie i skuteczne spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia na nim obejmują głównie partie mięśni dwugłowych i czworogłowych. Pozwalają one nie tylko spalić kalorie, ale też wyrzeźbić piękne uda łydki i pośladki. Trening na nim przypomina wchodzenie po schodach lub wbieganie. Jest jednak znacznie mniej obciążający dla stawów niż rzeczywiste wykonywanie tych czynności. Ćwiczenia na stepperze stanowią doskonałą rozgrzewkę przed innymi ćwiczeniami fizycznymi, ale mogą też stanowić całościowy trening (można wówczas do tradycyjnych ćwiczeń dołączyć np. ćwiczenia z hantlami).
Stepper skrętny czy prosty – jaki stepper wybrać?
Zasadniczo steppery dzielą się na dwa rodzaje – na steppery proste i skrętne:
-
stepper prosty – to klasyczne urządzenie; ćwiczenia na nim przypominają wchodzenie po schodach,
-
stepper skrętny – ćwiczenia na tego typu stepperach angażują większą partię mięśni; w przypadku stepperów skrętnych ruch przypomina nieco jeżdżenie na łyżwach
Ponieważ stepper symuluje naturalnie wykonywane czynności, nie trzeba się obawiać, że sobie zaszkodzimy. Na stepperze prostym wykonujemy ruchy przypominające wchodzenie po schodach, pracują te same partie mięśni – stepper prosty jest tym samym modelem klasycznym. W przypadku steppera skrętnego angażują się dodatkowo mięśnie skośne oraz te znajdujące się po wewnętrznej stronie ud – gimnastyka przypomina jazdę na rolkach albo ślizganie się.
Wielu producentów dodatkowo wyposaża steppery w linki do ćwiczeń, które aktywizują także górne partie ciała, albo w kolumnę służącą do podparcia się. Takie urozmaicenia nie decydują co prawda o skuteczności urządzenia, ale uatrakcyjniają ćwiczenia i pozwalają przy okazji poćwiczyć także mięśnie rąk czy tułowia.
Jeżeli bardzo poważnie podchodzimy do ćwiczeń w domu, to warto wybrać model z kolumną, słupkiem, na którym można opierać ręce. Zapewnia on większą stabilność sprzętu, a także odciąża nieco dolne partie kończyn, dzięki czemu trening staje się nieco lżejszy. Jeżeli zamierzamy na taki trening poświęcić więcej niż pół godzinny dziennie, to warto zdecydować się właśnie na model z kolumną. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup steppera z odczepianą kolumną, dzięki czemu będziemy mogli spróbować różnej wersji ćwiczeń.
Korzyści wynikające z treningu na stepperze
Z treningów na stepperze wynika wiele korzyści:
-
daje on o wiele lepsze efekty niż tradycyjne chodzenie. Ponieważ podczas treningu spala się znacznie większa ilość komórek tłuszczowych. Jednocześnie buduje tkankę mięśniową wokół ud i pośladków,
-
powoduje też wzrost wytrzymałości i stabilności nóg, a także wzmacnia kręgosłup (szczególnie jego odcinek lędźwiowy). Właściwa postawa podczas ćwiczeń wzmacnia bowiem nie tylko mięśnie nóg, ale też mięśnie tułowia i barków,
-
intensywny trening wzmacnia również układ krwionośny i oddechowy. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym serce pompuje więcej krwi i w szybszym czasie rozprowadza je po całym organizmie. Przyspieszony oddech zaś powoduje lepsze dotlenienie całego organizmu w szczególności mózgu i serca,
-
treningi na stepperze przynoszą też dobre efekty naszej psychice. Wysiłek fizyczny odrywa nas bowiem od problemów dnia codziennego i pozwala rozładować stres
Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem steppera?
Zanim kupimy stepper do ćwiczeń, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
-
czy nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń na tym urządzeniu?
-
jakie są nasze oczekiwania względem tego urządzenia, jak intensywne treningi zamierzamy prowadzić, jaki efekt zamierzamy uzyskać?
-
ile czasu dziennie zamierzamy poświęcić na trening i czy urządzenie to będzie obejmowało całość naszego treningu?
-
w jakie dodatkowe funkcje powinien być wyposażony?
-
jaka jest górna granica dopuszczalnej ceny?
-
gdzie zamierzamy go trzymać (czy będzie to jakieś stałe miejsce, czy np. po zakończonym treningu chcemy chować go do szafy)?
Przeciwskazania
Jeżeli chodzi o pierwszy czynnik, czyli przeciwwskazania, to z ćwiczeń ze stepperem powinny raczej zrezygnować osoby, które mają problemy ze stawami skokowymi i kolanowymi. Ćwiczenia na stepperze mogłyby być dla nich zbyt obciążające, a nawet skończyć się kontuzją. Przy jakichkolwiek innych dolegliwościach, które naszym zdaniem mogłyby być przeciwwskazaniem do ćwiczeń na stepperze przed jego zakupem, warto po prostu poradzić się lekarza. Może bowiem się okazać, że nasze obawy są bezpodstawne, niezbyt obciążający trening może nam przynieść same korzyści.
Steper do ćwiczeń – parametry
Kolejnym elementem są parametry i funkcje urządzenia. Jednym z nich jest system oporu. Istotne jest, aby zakres regulacji oporu był stosunkowo duży, umożliwiający zarówno lekką rozgrzewkę jak też intensywny bieg. Systemy oporu zastosowane w stepperach możemy podzielić na:
-
hydrauliczne (dostępne raczej w droższych modelach) umożliwiają one regulację oporu pedałów,
-
siłowniki to rozwiązanie również skuteczne, jednak wymagające co jakiś czas smarowania, posiadają one opcję skoku pedału, która również daje złudzenie zwiększania lub zmniejszania oporu
Zdecydowanie warto wybrać stepper z regulacją oporu, jeśli planujemy progresywnie zwiększać intensywność treningu.
Ważnym aspektem jest również dopuszczalne obciążenie steppera, czyli maksymalna waga użytkownika. Nośność stepperów jest różna – mieści się w przedziale od 80 do 1300 kg. Jeżeli nasza waga sięga powyżej 100 kg, to należy wziąć pod uwagę urządzenie z systemem hydraulicznym.
Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, to liczniki i komputery pokładowe oraz funkcje, które posiadają. W wersjach podstawowych są to takie funkcje jak: regulacja oporu, wyświetlacz LCD, liczenie kroków, pomiar czasu ćwiczeń i ilości spalanych kalorii. Bardziej skomplikowane wersje stepperów mierzą też tętno, temperaturę pomieszczenia, a także zapamiętują statystyki odbytych ćwiczeń.
Efekty odchudzające ćwiczeń na stepperze
W czasopismach poświęconych kształtowaniu sylwetki i zdrowemu trybowi życia coraz częściej można się natknąć nie tylko na reklamy, ale również na artykuły dotyczące stepperów. Te niewielkie urządzenia podbijają rynek na całym świecie. Ich ogromną zaletą są kompaktowe rozmiary, niska cena i łatwość obsługi. Wszystko to sprawia, że stają się one idealnym pomocnikiem w pilnowaniu wagi i poprawie wytrzymałości.
Steppery są bardzo przydatne nie tylko jako urządzenie do ćwiczeń, ale także jako sposób na poprawę nastroju. Na stepperze wykonujemy rodzaj gimnastyki określany mianem kardio. Oznacza to, iż ćwiczymy przez dłuższy czas, ale intensywność wykonywanych zadań nie jest bardzo wysoka. Jest to trening wytrzymałościowy, który przynosi najlepsze efekty w kwestii odchudzania.
Rozpoczynając ćwiczenia, nie potrzebujemy rozgrzewki, wystarczy kilka ćwiczeń rozciągających, aby przygotować mięśnie do pracy. Kardio to także doskonałe dotlenienie organizmu, dlatego warto zadbać o miejsce, w którym będziemy się gimnastykować. Powinno być przewietrzone i najlepiej jeśli temperatura panująca w nim nie jest zbyt wysoka. Dotlenieni będziemy się czuć dużo lepiej – poprawia się nie tylko samopoczucie i humor, ale także podnosi się nasza energia i chęć do działania. Jeśli więc chcemy rozpocząć dzień z uśmiechem na twarzy i z werwą do czekających nas zadań, warto zaopatrzyć się w stepper.
Korzystanie ze steppera przynosi efekty stosunkowo szybko, ponieważ do pracy wciągnięte są te części ciała, na których najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa. A zatem pracują nogi, pośladki oraz brzuch. Dodatkowym czynnikiem decydującym o powodzeniu tego typu gimnastyki jest fakt, iż ćwiczenia kardio nie męczą tak bardzo jak trening siłowy, można być aktywnym przez dłuższy czas, co sprzyja spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Przyspieszona akcja serca aktywuje metabolizm, serce musi dotlenić mięśnie w krótszym czasie, a więc również potrzebuje więcej energii. Wszystkie te elementy wpływają korzystnie na sylwetkę.
Kolejnym plusem steppera jest jego działanie wysmuklające i ujędrniające. Wiele pań obawia się korzystania z siłowni ze względu na możliwość pojawienia się zbyt dużych mięśni. Jest to powód niekiedy nawet do zaprzestania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Stepper łączy w sobie to, co najlepsze – skuteczne odchudzanie z brakiem wyraźnego przyrostu masy mięśniowej. Dzięki temu łydki wyszczuplają się i nabierają delikatnego, kobiecego kształtu. Jędrność skóry również widoczna jest już po kilku sesjach treningowych. Ma na to wpływ doskonałe dotlenienie, jak i uaktywnienie się rzadko wykorzystywanych włókien mięśniowych.
Decydując się na stepper, można już po niedługim czasie cieszyć się smukłą sylwetką. Jednak trzeba pamiętać, że – jak każdy inny trening, tak i ten – wymaga od nas zaangażowania i wytrwałości. Warto go połączyć z racjonalnym odżywianiem się i ogólną aktywnością, ponieważ wtedy efekty będą trwałe.
Zobacz także: