Piłki gimnastyczne to wszechstronne przyrządy wykorzystywane do ćwiczeń wzmacniających oraz poprawiających koordynację ruchową i równowagę. Przydają się zarówno do fitnessu, jak i w fizjoterapii. W ofercie sklepu Marbo-Sport znajdziesz różnej wielkości piłki do ćwiczeń idealne do treningu całego ciała.
Do czego służy piłka gimnastyczna i jakie daje korzyści?
Piłka gimnastyczna powinna znaleźć się w każdej domowej i profesjonalnej siłowni oraz w gabinetach fizjoterapii. Na piłce można wykonywać różnego typu ćwiczenia gimnastyczne i rehabilitacyjne, a także wykorzystywać ją do wzbogacenia treningu pilates lub jogi.
Piłki do gimnastyki używa się między innymi do:
- trenowania równowagi,
- treningu odchudzającego,
- wzmacniania całego ciała,
- poprawy stabilizacji rdzenia,
- zwiększania ruchomości stawów,
- rozciągania mięśni i zmniejszania napięcia,
- wzmacniania mięśni głębokich brzucha i pleców,
- ćwiczeń korekcyjnych, których celem jest poprawa postawy,
- ćwiczeń przed porodem wzmacniających mięśnie dna miednicy.
Szeroki wybór piłek gimnastycznych w Marbo-Sport
W naszej ofercie znajdziesz piłki dostępne w różnych rozmiarach, do profesjonalnej lub domowej siłowni. W zależności od celu treningu możesz wybrać piłki fitness, masujące ze specjalnymi wypustkami lub do rehabilitacji.
Klasyczne piłki gimnastyczne
Tradycyjne piłki gimnastyczne są podstawowym narzędziem, w które zaopatrzona jest każda siłownia. Trening z ich wykorzystaniem wzmacnia mięśnie głębokie, dzięki czemu możliwa jest korekcja wad postawy. Klasyczną piłkę wykorzystuje się również do poprawy równowagi, wzmacniania i rozciągania mięśni, różnego typu ogólnorozwojowych ćwiczeń gimnastycznych oraz podczas fitnessu. W naszym sklepie oferujemy piłki gimnastyczne i piłki fitness w różnych rozmiarach wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Każda z nich sprawdzi się również jako piłka fizjoterapeutyczna.
Piłka gimnastyczna masująca
Niewielkie piłki, na przykład piłka do masażu 6 cm BLM01 HMS lub podwójna piłka 8x16 cm BLM02 HMS w kształcie charakterystycznego orzeszka mogą być wykorzystywane do rozmasowywania spiętych punktów mięśniowo-powięziowych, na przykład przy bólach szyi, pleców czy ramion. Piłka do masażu może być również wyposażona w specjalne wypustki, dzięki którym podczas ćwiczeń pobudzane jest krążenie i uciskanie, są odpowiednie punkty na skórze.
Piłka do balansowania
Specyficznym rodzajem piłek gimnastycznych są typowe piłki do ćwiczeń równowagi mające postać przeciętych na pół kul. Już sama próba utrzymania się na nich to dobry trening koordynacji, umożliwiają one również wykonywanie wielu innych ćwiczeń angażujących mięśnie różnych części ciała. Na przykład solidna piłka gimnastyczna do balansowania BSX PRO HMS sprawdzi się jako piłka do fizjoterapii poprawiająca postawę ciała oraz jako przyrząd do fitnessu.
Co wziąć pod uwagę, wybierając piłkę gimnastyczną?
Wybierając piłki gimnastyczne, należy zawsze brać pod uwagę indywidualne potrzeby. Istotne jest przeznaczenie piłki – czy jest to fizjoterapia, trening wzmacniający, ćwiczenia stabilizujące, a może masaż obolałych mięśni? Ważne są również poziom zaawansowania i wzrost osoby ćwiczącej. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników wybór odpowiedniej piłki do ćwiczeń będzie znacznie prostszy.
Rozmiar piłki do ćwiczeń – dobierz do swojego wzrostu
Podczas wyboru piłki do ćwiczeń, bardzo istotne jest właściwe dobranie jej rozmiaru – trzeba dopasować średnicę piłki do swojego wzrostu. Zapewnia to właściwe podparcie dla kręgosłupa podczas treningu, dzięki czemu gimnastyka będzie skuteczna i bezpieczna.
Jak właściwie dobrać rozmiar piłki do ćwiczeń dla osoby dorosłej?
- wzrost 151-165 cm: odpowiednia będzie piłka o średnicy 55-56 cm, jak np. piłka gimnastyczna 56 cm BB 001 Body Sculpture
- wzrost 166-175 cm: właściwa będzie piłka o średnicy 65 cm taka jak piłka gimnastyczna 65 cm BB 001 Body Sculpture
- wzrost 176-190 cm: zalecana jest piłka o średnicy 75 cm, np. piłka gimnastyczna 75 cm BB 001 Body Sculpture
Materiał, z jakiego wykonana jest piłka
Żeby trening czy rehabilitacja były w pełni bezpieczne, materiał, z którego wykonana jest piłka do gimnastyki, powinien być przede wszystkim solidny i wytrzymały. Dostępne w naszym sklepie piłki gimnastyczne są nie tylko trwałe i odporne na uszkodzenia, ale też bezpieczne dla użytkownika, wolne od szkodliwych związków. Każdą kupioną u nas piłkę można bez problemu dokładnie wyczyścić, żeby zapewnić odpowiedni poziom higieny.
Przeznaczenie piłki – trening, fizjoterapia lub masaż
W zależności od zastosowania piłki gimnastyczne mogą różnić się stopniem twardości i rozmiarem. Jeśli przeznaczeniem piłki jest siłownia, powinna ona być wytrzymała i stabilna, czyli raczej twarda, piłka rehabilitacyjna może być natomiast stosunkowo miękka. W przypadku piłek gimnastycznych do masażu najlepsze będą małe rozmiary, które precyzyjnie dotrą do napiętych mięśni i rozluźnią ciało.
Podział piłek gimnastycznych ze względu na zastosowanie
Nasze piłki gimnastyczne sprostają różnorodnym potrzebom. Większość z nich jest bardzo uniwersalna i można je wykorzystać na różne sposoby, nie tylko do ćwiczenia równowagi i koordynacji, ale też do treningu, który wzmocni mięśnie i całe ciało.
Piłki fitness do ćwiczeń
Piłka gimnastyczna fitness może być wykorzystywana do treningu angażującego całe ciało, w tym mięśnie posturalne (kluczowe dla utrzymania właściwej postawy). Ćwiczenia na piłce są przydatnym uzupełnieniem codziennych treningów.
Piłki rehabilitacyjne
Piłka rehabilitacyjna jest nieocenioną pomocą podczas ćwiczeń korekcyjnych dla osób w różnym wieku. Fizjoterapeuci wykorzystują również piłkę do przywracania pacjentom sprawności po urazach i operacjach.
Piłki do masażu
Do masażu najczęściej wykorzystuje się mniejsze i twardsze piłki, można również w tym celu sięgnąć po uniwersalną dużą piłkę z wypustkami, która sprawdzi się także przy treningu i rehabilitacji.
Przykładowe ćwiczenia z piłką gimnastyczną
Piłki gimnastyczne to proste, lecz wszechstronne przyrządy, dzięki którym można zaangażować różne partie ciała.
Ćwiczenia na brzuch
- plank na piłce: przedramiona oprzyj na piłce, a stopy na macie, utrzymuj pozycję plank
- spięcia brzucha: połóż się na plecach z piłką pod dolną częścią pleców, stopy ustaw na szerokość bioder, a kolana ugnij pod kątem prostym, spleć dłonie za głową i wykonuj spięcia brzucha, unosząc górną część ciała
Ćwiczenia na nogi
- przysiady: stań plecami do ściany, piłka rehabilitacyjna powinna znajdować się między ścianą a dolną częścią pleców, w tej pozycji wykonuj przysiady
- unoszenie nóg w podporze: połóż się na brzuchu ze stopami na piłce, w tej pozycji unoś na zmianę nogi, utrzymując piłkę stabilnie
Ćwiczenia na kręgosłup
- mostek: połóż się na plecach i umieść stopy na piłce, w tej pozycji podnieś biodra
- skłony: siedząc na piłce, wykonuj skłony tułowia w różnych kierunkach w celu rozciągnięcia kręgosłupa
Stojak na piłki gimnastyczne – do klubu fitness i do siłowni
Piłki są niezbędnym przyrządem do ćwiczeń, dlatego każdy klub fitness i siłownię warto wyposażyć w różne rodzaje piłek. Dla zachowania dobrej organizacji najlepiej jest ustawić praktyczny stojak na piłki gimnastyczne. Dzięki takiemu wygodnemu rozwiązaniu na sali zachowane będą porządek i bezpieczeństwo.
W Marbo-Sport znajdziesz piłki gimnastyczne, które sprawią, że Twoje ćwiczenia będą efektywne i przyjemne. Z nami osiągniesz swoje cele treningowe szybciej, niż się spodziewasz.
Zobacz także: