Piłki lekarskie są uniwersalnym, skutecznym sprzętem używanym w ćwiczeniach siłowych i podczas treningu równowagi czy koordynacji. Mogą też służyć jako piłka rehabilitacyjna. W naszym sklepie znajdziesz piłki rehabilitacyjne i lekarskie o różnych rozmiarach, wagach i materiałach, które sprawdzą się w domu, na siłowni czy w gabinecie fizjoterapeutów.
Kiedy warto wykorzystać piłkę lekarską w treningu?
Piłka lekarska charakteryzuje się dużą wagą przy stosunkowo niewielkiej średnicy i sprawdza się podczas różnego typu ćwiczeń siłowych jako urozmaicenie treningu. Piłką lekarską można rzucać, łapać ją, podnosić, toczyć, a także trzymać podczas ćwiczeń. Dzięki niej można też zaangażować mięśnie głębokie odpowiedzialne za właściwą postawę ciała, wzmocnić kręgosłup, dolne partie ciała i mięśnie brzucha. Piłka lekarska wpływa na poprawę koordynacji ruchowej, zwiększa szybkość i zwinność, w związku z tym jest chętnie wykorzystywana w treningu funkcjonalnym czy crossficie, sprawdza się też doskonale jako piłka rehabilitacyjna.
Piłka lekarska sprawdzi się również jako piłka rehabilitacyjna!
Piłki lekarskie są chętnie wykorzystywane przez rehabilitantów między innymi jako piłki do ćwiczeń kręgosłupa. Ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną pomagają też w przywróceniu sprawności po urazach czy operacjach. Piłka lekarska pomaga zwiększyć zakres ruchu i elastyczność mięśni, a także poprawić równowagę. Ćwiczenia z nią wzmacniają stawy, plecy i mięśnie całego ciała. Piłki rehabilitacyjne wykorzystuje się podczas ćwiczeń z różnymi grupami pacjentów, również z kobietami w ciąży, dziećmi i osobami starszymi.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze piłki lekarskiej?
W ofercie sklepu Marbo-Sport znajdziesz różnego typu piłki lekarskie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Waga
Piłka lekarska może mieć różną masę, którą dobiera się do celu treningu, poziomu zaawansowania i wieku. Lepiej zaczynać od niższej wagi. Dla początkujących odpowiednia będzie piłka lekarska ważąca od 1 do 5 kg. Osoby, które ćwiczą dłużej, mogą zdecydować się nawet na 10 czy 20 kg. Jeśli sprzęt ma służyć również jako piłka rehabilitacyjna, najlepiej skonsultować wagę z fizjoterapeutą.
Średnica
Piłki rehabilitacyjne i lekarskie różnią się średnicą. Wybór zależy od wielkości dłoni, ale też od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Mała piłka lekarska może mierzyć kilkanaście centymetrów i nadaje się do różnych ćwiczeń wzmacniających. Znajdziesz u nas również duże modele o średnicy nawet 35 cm, np. duża piłka lekarska 12 kg, do której przyczepić gumy lub liny.
Materiał
Piłka lekarska może być wykonana z rozmaitych materiałów, np. z tworzywa sztucznego PVC. Wybór zależy od charakteru każdego ćwiczenia, a także od indywidualnych preferencji. Szczególną popularnością cieszą się piłki lekarskie gumowe, a także piłka rehabilitacyjna ze skóry syntetycznej. Charakteryzują ją wytrzymałość, wysoka jakość wykonania i duża odporność na uszkodzenia czy wilgoć.
Kształt
Najpopularniejsze są tradycyjne piłki okrągłe, ale piłka rehabilitacyjna czy lekarska może przyjmować różne kształty. Ciekawą opcją są modele z wypustkami oraz piłki z uchwytami, które można łatwo i stabilnie trzymać w trakcie ćwiczeń.
Jakie piłki lekarskie znajdziesz w Marbo-Sport?
W Marbo-Sport oferujemy piłki lekarskie i piłki rehabilitacyjne, które sprawdzą się podczas treningu oraz pracy z fizjoterapeutą. W asortymencie mamy modele od 1 kg do 30 kg, które doskonale nadają się dla dorosłych i dla dzieci.
Wall Ball
Piłki Wall Ball ze skóry syntetycznej nie należy rzucać na ścianę ani na podłogę. Ten typ piłki lekarskiej wykorzystuje się podczas treningu funkcjonalnego i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Piłki Wall Ball są w pełni bezpieczne i wyjątkowo wygodne w użytkowaniu.
Slam Ball
Piłka Slam Ball, w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, może służyć do wielokrotnych, klasycznych rzutów, np. zza głowy. Chętnie jest wykorzystywana m.in. przez osoby trenujące sztuki walki. Wyróżnia się antypoślizgową gumową powierzchnią z wypustkami, dzięki której łatwo ją chwycić nawet mając spocone dłonie.
Tradycyjne piłki lekarskie
Tradycyjna piłka lekarska sprawdza się doskonale w szkole czy na treningu, ale też jako piłka rehabilitacyjna. Jest trwała i pokryta antypoślizgową, wodoodporną powierzchnią, dzięki której można jej używać również na zewnątrz.
Piłka z uchwytami
Piłka z uchwytami umożliwia wykonywanie wielu różnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie całego ciała i skutecznie zastąpi hantle. Jej zaletą jest możliwość wygodnego chwytania, dlatego jest chętnie wykorzystywana przez fizjoterapeutów jako piłka rehabilitacyjna.
Piłka do jogi i rehabilitacji
Piłka do jogi występuje w różnych wariantach, a każdy z nich ma inną wagę i średnicę. Sprawdza się nie tylko podczas praktykowania jogi, ale również jako piłka do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wypełniona jest naturalnym piaskiem, a pokryta odporną na ścieranie winylową powłoką. W tej kategorii mieści się zarówno niewielka piłeczka rehabilitacyjna, jak i większa piłka o średnicy 25 cm.
Efekty wykonywania ćwiczeń z piłkami lekarskimi i rehabilitacyjnymi
Zakup zestawu piłek lekarskich jest inwestycją w lepszą postawę ciała, siłę i zwinność. W zależności od potrzeb sprzęt sprawdzi się jako element ćwiczeń siłowych lub jako piłka rehabilitacyjna.
Na jakie efekty można liczyć, wykorzystując piłkę lekarską?
- poprawa siły i wzrost masy mięśniowej,
- poprawa równowagi i koordynacji,
- wzmocnienie mięśni głębokich,
- wzrost elastyczności mięśni,
- poprawa postawy ciała w rehabilitacji.
Przykładowe ćwiczenia z piłką lekarską
Ćwiczenia z piłką lekarską mogą wyglądać bardzo różnie w zależności od celu treningowego i potrzeb.
- Rzut piłką lekarską – rzucanie przed siebie piłki lekarskiej pomaga wzmocnić mięśnie ramion, klatki piersiowej i brzucha. Ćwiczenie ma także inne warianty, takie jak rzut w tył lub zza boku.
- Przysiady – wykonuje się je identycznie, jak podstawową wersję przysiadów, jednak trzymając piłkę lekarską w dłoniach na wysokości klatki piersiowej. Takie ćwiczenie wzmacnia nogi, uda i pośladki, ale też brzuch i ramiona.
- Skręty tułowia w siadzie – w tym ćwiczeniu należy ugiąć nogi w kolanach, unosząc jednocześnie stopy nad podłogę i trzymając piłkę na wysokości klatki piersiowej; po złapaniu równowagi należy wykonywać naprzemiennie skręty tułowia, dotykając piłką podłogi.
Piłki rehabilitacyjne – jak używać ich w domu?
Piłki rehabilitacyjne można wykorzystywać w domu do zwiększenia zakresu ruchu i wzmocnienia mięśni podczas rekonwalescencji. Jeśli chcesz ćwiczyć z powodu przebytego urazu, skonsultuj się najpierw z fizjoterapeutą, który ustali, jakie ćwiczenia będą odpowiednie. Jeśli celem jest korekcja wad postawy i wzmocnienie mięśni głębokich, piłka do rehabilitacji może być natomiast wykorzystywana m.in. do treningu w niestabilnej pozycji. Pamiętaj, aby najpierw odpowiednio dobrać obciążenie. Ważne jest również opanowanie prawidłowej techniki.
Bez względu na to, czy chcesz, by sprzęt służył jako piłka do rehabilitacji, czy do treningu siłowego lub technicznego, w sklepie Marbo-Sport znajdziesz szeroki wybór piłek o różnej wadze, średnicy i kształcie. Wybierz sprzęt, który najbardziej Ci odpowiada i ćwicz regularnie, a szybko zauważysz pozytywne efekty.
Zobacz także: