Drążek do podciągania to przyrząd, który można zamontować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wielkości. Ćwiczenia przy użyciu drążków są bardzo skuteczne, a jednocześnie całkowicie bezpieczne, ponieważ ćwiczący podnosi ciężar równy wadze swojego ciała, co zapobiega przeciążeniom i urazom. Podnoszenie się na drążku kształtuje przede wszystkim mięśnie w górnych partiach ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni ramion, grzbietu i brzucha.
W naszym sklepie oferujemy drążki rozporowe o różnych długościach, co umożliwia ich dopasowanie do futryny drzwi w danym pomieszczeniu. Montaż drążka nie wymaga szczególnych umiejętności ani sprzętu – wystarczy jedynie rozkręcić go do odpowiedniej długości, aby został stabilnie umocowany w futrynie. Polecamy także drążki wielofunkcyjne, które dzięki możliwości zmiany ich położenia w futrynie drzwiowej umożliwiają wykonywanie różnych rodzajów ćwiczeń, na przykład brzuszków czy pompek.
Drążki do podciągania – rozporowe, stacjonarne, na ścianę lub do sufitu
Drążki do podciągania to jedne z prostszych sprzętów siłowych służących do wyrzeźbienia sylwetki. Ze względu na ich kompaktowy rozmiar można z powodzeniem używać ich do treningu w zaciszu własnego domu. Co więcej, umożliwiają one ćwiczenia niemal każdej partii ciała – ramion, pleców, ale także brzucha, klatki piersiowej i nóg.
Jaki drążek do podciągania wybrać i jak go zamontować?
Drążki do ćwiczeń standardowo dzielimy na:
- rozporowe
- sufitowe i naścienne
- wolnostojące
Rozporowy drążek do podciągania wystarczy zamontować w futrynie drzwi. Nasze drążki sufitowe i naścienne nie wymagają użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Każdy drążek do ćwiczeń posiada wywiercone otwory montażowe, które gwarantują solidność i wytrzymałość konstrukcji.
Drążki rozporowe
Na tle innych drążków, drążek rozporowy do podciągania wyróżnia wyjątkowa łatwość montażu. Wystarczy zamocować go do framugi drzwi. Jego atutem jest niewielka ilość zajmowanego miejsca. W naszym sklepie znajdziesz rozporowe drążki do podciągania na drzwi, które spełnią niezawodnie swoją funkcję nawet w niewielkich przestrzeniach. Znajdziesz u nas na przykład drążek rozporowy z regulacją rozstawu o wyjątkowo dużej sile obciążenia do 150 kg.
Drążki stacjonarne
Drążek stacjonarny to wygodne i solidne urządzenia do ćwiczeń, które w razie potrzeby można przesuwać z miejsca na miejsce. Stacjonarne drążki często są również wyposażone w dodatkowe poręcze i uchwyty, pozwalając na jeszcze bardziej kompleksowy trening. Nasz drążek Marbo z uchwytami do dipów idealnie nadaje się także do intensywnych treningów siłowych, umożliwiając szeroki zakres ćwiczeń takich pompki francuskie, szwedzkie, pompki na uchwytach czy na przykład unoszenie nóg w zwisie.
Drążki na ścianę
Drążek do podciągania na ścianę oferuje zazwyczaj zróżnicowany rozstaw i dowolność chwytów, co przekłada się na szeroki zakres ćwiczeń przy ich użyciu. Dzięki prostej konstrukcji drążek na ścianę idealnie komponuje się z resztą wnętrza, niezależnie od jego lokalizacji. W naszej zróżnicowanej gamie przyrządów znajdziesz na przykład wielofunkcyjny drążek przykręcany do ściany z wyciągiem, mocowaniem oraz workiem treningowym.
Drążki mocowane do sufitu
To alternatywa dla drążków naściennych. Choć wymaga większej precyzji przy ich montażu, drążek do ćwiczeń sufitowy podobnie jak drążek rozporowy zajmuje mało miejsca i jest często wybierany do treningu domowego. Wiele z naszych drążków ma uniwersalne zastosowanie, dzięki czemu mogą być mocowane zarówno na suficie, jak i na ścianie.
Jakie partie mięśni rozwijają ćwiczenia na drążku?
Osoby rozważające zakup tego przyrządu na pewno zastanawiają się, które mięśnie ciała rozwija ćwiczenie na drążku. Należy pamiętać, że na efekt treningu bezpośredni wpływ ma odpowiednio dobrana technika. Ćwiczenia z podchwytem, czyli z palcami na drążku w stronę osoby ćwiczącej, kształtują rzeźbę ramion. Taki sposób podciągania aktywizuje bowiem w dużym stopniu pracę bicepsów.
Drążek do podciągania może służyć także budowaniu mięśni górnej partii pleców. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy zastosować podciąganie nachwytem z szerokim rozstawem dłoni – wtedy aktywizujemy mięsień najszerszy grzbietu. Wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem drążka angażuje również mięśnie klatki piersiowej: w tym celu warto stosować podchwyt na drążku do podciągania.
Zobacz także: