Czy wiesz, że chodzenie jest dla człowieka jedną z najbardziej naturalnych aktywności fizycznych? W Marbo-Sport znajdziesz kije nordic walking, dzięki którym ten prosty i przyjemny sport będzie jeszcze bardziej efektywny i przyniesie Ci wiele korzyści zdrowotnych. Znajdź swój zestaw kijków i ruszaj w drogę!
Profesjonalne kije do nordic walkingu w Marbo-Sport
Jeśli postanowisz zacząć regularne marsze, w asortymencie Marbo-Sport znajdziesz wygodne i praktyczne kije do nordic walkingu, które na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom. Oferujemy profesjonalne kije karbonowe oraz aluminiowe, które wyróżniają się trwałością i niewielkim ciężarem. Możesz mieć pewność, że każdy kij, który wybierzesz na naszej stronie, zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo podczas spaceru.
Kije trekkingowe a kijki nordic walking – czym się różnią?
Chociaż wyglądają podobnie, kije do nordic walking i do trekkingu różnią kilkoma ważnymi szczegółami. W związku z odmiennym przeznaczeniem kij trekkingowy jest zazwyczaj dłuższy i ma ostrą końcówkę ułatwiającą wspinaczkę, czasami wyposażony jest też w system amortyzacji. Kijki do nordic walking mają gumowe końcówki, dzięki którym chodzenie po różnych typach podłoża jest bardziej komfortowe. Ich uchwyty są długie, wykonane z materiału antypoślizgowego i wyposażone w charakterystyczne rękawiczki.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kije nordic walking?
Kijki do nordic walkingu powinny spełniać kilka podstawowych kryteriów, żeby zapewnić maksymalny komfort i oczekiwaną efektywność treningu.
Regulacja długości – kijki teleskopowe lub stałe
Żeby regularne marsze przynosiły rezultaty w postaci poprawy kondycji i ogólnego stanu zdrowia, kije do nordic walkingu powinny mieć długość dopasowaną do wzrostu użytkownika. Dzięki temu możliwe jest przybranie właściwej postawy ciała, powinien być zachowany kąt 90 stopni między łokciem a przedramieniem.
Istnieją modele o stałej długości, które są nieco lżejsze, jednak kije regulowane są zdecydowanie bardziej uniwersalne. Na przykład dostępne u nas kije Nordic Walking NW 602 Nils mają teleskopową budowę, dzięki której błyskawicznie możesz dostosować długość kijków do potrzeb, co jest przydatne zwłaszcza gdy korzysta z nich kilka osób.
Materiał, z którego wykonane są kije
Ponieważ kijki do nordic walking nie mogą być zbyt ciężkie, wykonuje się je z materiałów o niskiej wadze i dużej wytrzymałości, najczęściej jest to aluminium lub karbon. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, które warto uwzględnić przed zakupem. Wybór zależy od budżetu, osobistych preferencji i poziomu zaawansowania, ważne, by wybrać lekkie kije wysokiej jakości.
Aluminiowe kijki do nordic walking są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo, przy dobrej odporności na uszkodzenia mechaniczne i niewielkiej wadze. W przypadku kijków z włókna węglowego zaletą jest lepsze tłumienie drgań i większa dynamika. Karbon jest też odrobinę lżejszy, lecz nie jest to znacząca różnica.
Rękawiczki – znacznie lepsze niż paski
Profesjonalne kijki nordic walking powinny być wyposażone w wygodne rękawiczki wykonane z miękkiego materiału, zapobiegającego odciskom i otarciom. W przypadku upadku z kijami dzięki rękawiczkom łatwo będzie uwolnić dłoń i podeprzeć się w odpowiedniej chwili. Warto pamiętać, że efektywny marsz wymaga odpowiedniej pracy dłoni, żeby móc zaangażować odpowiednie mięśnie, a rękawiczki umożliwiają właściwy chwyt.
Ergonomiczna, profilowana rękojeść
Oprócz praktycznej rękawiczki kijki nordic walking powinny być również wyposażone w ergonomiczną rękojeść, dzięki której chodzenie będzie czystą przyjemnością. Powinna ona być wykonana z materiałów łatwych w utrzymaniu czystości i antypoślizgowych, umożliwiających pewny chwyt. Wygodna rękojeść musi dobrze leżeć w dłoni, co zapewnia kontrolę nad kijami w każdej sytuacji.
Groty (końcówki) do kijów – miękkie lub twarde
Kijki do nordic walking mogą być wyposażone w miękkie lub twarde groty, a ich wybór zależy od rodzaju podłoża, po którym będziesz się najczęściej przemieszczać. Miękkie końcówki wykonane są zazwyczaj z gumy i sprawdzają się w mieście – na asfalcie czy chodniku. Dzięki lepszemu tłumieniu drgań chronią stawy na twardym podłożu. Z kolei twarde groty sprawdzają się na nierównych powierzchniach, znajdują więc zastosowanie w lesie i poza miastem.
Wybierając kije do spacerów po różnorodnym podłożu, zwróć uwagę na wymienne końcówki, to najbardziej uniwersalna opcja. Na przykład kije do Nordic Walking Nils NW608 przeznaczone są do poruszania się po rozmaitym terenie, a oprócz wymiennych grotów mają też system absorbujący wstrząsy.
Wymienne nakładki i talerzyki na różne rodzaje terenu
Nakładki i talerzyki na kijki nordic walking to praktyczne akcesoria, które poprawią komfort marszu. Nakładki to gumowe osłony nakładane na grot zapewniające dobrą przyczepność, amortyzację i zredukowanie hałasu. Na wyjątkowo miękkim podłożu przydatne są również talerzyki zapobiegające utknięciu kija w grząskim terenie.
Jakie kijki do nordic walkingu dla początkujących?
Po zapoznaniu się z ogólnymi kryteriami wyboru dużo łatwiej zdecydować które kije do nordic walking będą dobre dla początkujących. Wszystkie dostępne w Marbo-Sport modele są wystarczająco lekkie i wytrzymałe, by zaspokoić potrzeby osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na niskiej cenie, wybierz korzystne cenowo kije do Nordic Walking Nils NW 607. Jeżeli natomiast masz pewność, że Twoje marsze będą regularne i zależy Ci na dobrym tłumieniu drgań bez względu na podłoże, możesz zdecydować się na droższy model, na przykład kije Nordic Walking karbonowe NW 106 Nils.
Dlaczego warto uprawiać nordic walking?
Marsz wykorzystujący kijki nordic walking to wspaniała aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, która nie obciąża stawów i polecana jest osobom w każdym wieku. Taki spacer poprawia kondycję, wzmacnia serce i poprawia profil lipidowy, angażuje też mięśnie całego ciała, m.in. nóg, pleców, klatki piersiowej i barków.
Wybierz wśród naszego asortymentu kije nordic walking, które najlepiej pasują do Twojego trybu życia i ciesz się lepszym zdrowiem z każdym kolejnym dniem.
Zobacz także: