Rowery stacjonarne to jedne z najpopularniejszych urządzeń treningowych, spotykane zarówno na siłowniach, jak i w domach. Za ich pomocą można w przyjemny sposób poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie nóg, a także pozbyć się tkanki tłuszczowej z najbardziej problemowych miejsc. Rowerek stacjonarny może być pewną formą relaksu, szczególnie gdy połączy się ćwiczenia z oglądaniem telewizji lub czytaniem książki.
W asortymencie naszego sklepu znajdują się rowerki stacjonarne treningowe z różnych kategorii cenowych, jednak wszystkie posiadają pewne wspólne cechy, takie jak stabilna konstrukcja, płynny ruch pedałów, możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy. Użytkownik może zmieniać opór pedałów, dzięki czemu trening staje się bardziej efektywny. Rowery treningowe, które można znaleźć w naszym sklepie, są wyposażone w wyświetlacze informujące o liczbie przejechanych kilometrów, czasie treningu oraz aktualnej prędkości.
Jak dobrać odpowiedni rower stacjonarny?
Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na rowery stacjonarne? Ćwiczenia fizyczne powinny znaleźć się w planie dnia każdego człowieka. Mają one wpływ nie tylko na wygląd, lecz także na zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia kształtują sylwetkę, poprawiają krążenie i kondycję, a przede wszystkim zwiększają poziom endorfin, które powodują zadowolenie.
Nie każdy jednak ma czas na korzystanie z usług siłowni czy fitness, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ćwiczenia w domu, które można wykonywać w dowolnym czasie. Każdemu, kto chce prowadzić aktywny tryb życia, można polecić właśnie rowery treningowe, na których można ćwiczyć, czytając książkę lub oglądając telewizję. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich zalet sprzętu, jakim jest rower do ćwiczeń, należy zapoznać się z różnymi jego modelami oraz ze specyfiką treningu na rowerze treningowym.
Rodzaje stacjonarnych rowerków do ćwiczeń
Spośród dostępnych na rynku stacjonarnych rowerów treningowych, zwanych także stacjonarnymi, można wyróżnić:
- rowery stacjonarne poziome,
- rowery stacjonarne pionowe,
- rowerki stacjonarne spinningowe,
- rowerki stacjonarne leżące.
Wymienione modele różnią się między sobą przede wszystkim sposobem siedzenia na nich. Jak sama nazwa wskazuje, na rowerze pionowym ćwiczy się w pozycji wyprostowanej, na rowerze poziomym w pozycji pochylonej, a na rowerze zwanym leżącym przyjmuje się bardzo wygodną półleżącą pozycję. Rowerki leżące mają specjalne oparcia pod plecy, a pedały umieszczone są w nich z przodu urządzenia.
Do innej kategorii należy zaliczyć rowery spinningowe. Są to profesjonalne urządzenia przeznaczone do treningu kolarskiego. Takie rowery do ćwiczeń pozwalają na regularne prowadzenie intensywnych treningów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru treningowego?
Kupno roweru treningowego należy dobrze przemyśleć i dobrać model, który będzie służył długo, a przede wszystkim wygodnie. W związku z tym kupując ten sprzęt, należy dokładnie sprawdzić, czy spełni on wszystkie oczekiwania. Jakie wymagania powinien zatem spełniać i jakie funkcje posiadać wysokiej jakości rower stacjonarny?
Regulowane elementy – ergonomia jest ważna
Bardzo istotne jest to, aby rower treningowy miał możliwość regulacji poszczególnych elementów. Dotyczy to wysokości siodełka, kąta nachylenia kierownicy, regulacji długości ramy czy pasków przy pedałach. Ma to istotny wpływ na pozycję, którą przyjmuje się podczas jazdy na rowerze. Od wygodnej pozycji zależy przecież komfort ćwiczeń i zadowolenie ze sprzętu.
Rodzaj oporu w rowerze stacjonarnym
Kolejną ważną kwestią jest opór. Rowerki stacjonarne dzielimy bowiem również ze względu rodzaj mechanizmu oporu. To od niego zależy, jak bardzo intensywny będzie nasz trening, czyli jaką siłę użytkownik włoży w ćwiczenia. Produkowane modele mogą mieć:
- opór mechaniczny,
- opór magnetyczny,
- opór elektromagnetyczny
Tradycyjne modele posiadają opór mechaniczny. Cichszym i bardziej precyzyjnym jest oczywiście rower z oporem magnetycznym, w którym regulacja oporu koła odbywa się dzięki hamulcowi magnetycznemu, a model z oporem elektromagnetycznym to opcja najbardziej nowoczesna. Rodzaj oporu i możliwość regulowania jego poziomu pozwala na dostosowanie rodzaju i natężenia treningu do własnych potrzeb. Chcąc mieć pewność precyzyjnych ustawień i możliwości dokładnego regulowania oporu, najlepiej wybrać model z oporem magnetycznym.
Komputer, czyli jakie funkcje ma mieć nasz rower do ćwiczeń
Kolejnym, bardzo ważnym elementem wyposażenia roweru treningowego jest komputer. To urządzenie może posiadać różne funkcje w zależności od modelu. Przed zakupem roweru treningowego należy zapoznać się z funkcjami komputera. Zazwyczaj należy do nich wskazywanie:
- czasu całego treningu,
- liczby przejechanych kilometrów,
- ilości spalonych kalorii,
- prędkości, z jaką jedzie się na rowerze.
Oprócz wymienionych funkcji komputery mogą posiadać jeszcze inne, dodatkowe opcje, charakterystyczne dla modeli danego producenta. Jeśli kupując rower treningowy, nastawiamy się do intensywnego treningu i spalania przede wszystkim tkanki tłuszczowej, to warto wybrać rowerek do ćwiczeń, który będzie posiadał komputer z opcją pomiaru pulsu serca. Niektóre modele posiadają opcję ustawiania górnej granicy pulsu. Po jej osiągnięciu mechanizm roweru automatycznie zmniejszy opór, tak, aby nasz trening stał się mnie intensywny, tym samym, aby puls serca wrócił do normy.
Programy treningowe i pomiar tkanki – funkcje zaawansowane
Do bardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie opcji należy z pewnością opcja pomiaru tkanki tłuszczowej. Czujniki i sensory, które są odpowiedzialne za pomiar, znajdują się w rączkach roweru.
Profesjonalne rowery treningowe posiadają opcje ustawiania różnych programów treningowych. Dzięki temu można łatwo i szybko dostosować rodzaj i czas treningu do swoich potrzeb. Wystarczy wybrać odpowiedni program, a komputer roweru ustawi wszystkie parametry automatycznie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, przeglądając rowery stacjonarne?
- wybierając rower treningowy, należy zwrócić uwagę na jego nośność, czyli maksymalne obciążenie wagowe,
- czy rower do ćwiczeń ma kółka transportowe ułatwiające przemieszczanie urządzenia,
- czy rowerek treningowy ma pedały samopoziomujące, czyli nieprzekręcające się podczas jazdy – jest to opcja dodatkowa, jednak ułatwiająca korzystanie z urządzenia,
- czy urządzenie jest wyposażone w podpórki zapewniające stabilność rower,
- jaka jest waga koła zamachowego (przyjmuje się, że koło zamachowe w granicach 6 kg do 10 kg jest wystarczające),
- jaka jest maksymalna waga użytkownika.
Dodatkowe opcje – co jeszcze może posiadać rower stacjonarny?
W zależności od tego, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup roweru treningowego, możemy wybrać model z dodatkowymi opcje, ułatwiającymi i umilającymi korzystanie z urządzenia. Do takich należy:
- uchwyt na bidon, dzięki któremu mamy łatwy dostęp do wody podczas treningu, bez konieczności przerywania jazdy,
- podstawkę na książkę lub gazetę,
- wtyczkę na podłączenie komputera,
- wejście na odtwarzacza MP3,
- głośniki pozwalające na odtwarzanie muzyki.
Podsumowanie najważniejszych wskazówek zakupowych
Rower stacjonarny to bardzo popularna forma treningu. Jak widać, wybór modeli jest duży i przed zakupem sprzętu należy dobrze przemyśleć przeznaczenie roweru. Najważniejszy przy kupnie roweru jest wybór pozycji, którą przyjmuje się podczas ćwiczeń. Kolejną ważną kwestią jest wybór oporu w rowerze, najlepiej jeśli urządzenie umożliwia kilka lub nawet kilkanaście poziomów oporu, pozwoli to na różne rodzaje treningu. Następnie warto zastanowić się nad opcjami dostępnymi w komputerze roweru.
Oczywiście najbardziej istotny będzie pomiar tętna, ale ważne są także programy treningowe – znacznie ułatwia to korzystanie z urządzenia. Dodatkowe funkcje dostępne w wybranych modelach mogą ułatwić i uatrakcyjnić trening, ale wybierając urządzenie wyposażone w różne gadżety, należy liczyć się z jego wyższą ceną.
Przed zakupem przetestuj rower do ćwiczeń lub skonsultuj się z nami
Jeśli mamy wątpliwości i nie wiemy, jaki model będzie dla nas najbardziej odpowiedni, to najlepiej skonsultować się z doradcą w sklepie lub z trenerem fitness. Bardzo ważna jest oczywiście wygoda korzystania z urządzenia, dlatego jeśli nie mieliśmy zbyt wiele do czynienia z takim sprzętem, to warto udać się na najbliższą siłownię, która udostępnia rowery treningowe. Kilka treningów na takim sprzęcie na pewno przekona nas, czy jesteśmy zainteresowani kupnem roweru do swojego domu.
Jeśli mamy możliwość poćwiczenia na różnych rodzajach rowerów, czyli na rowerach pionowych, poziomych czy spinningowych, to warto z takiej możliwości skorzystać. Ułatwi to wybór odpowiedniego modelu. Najważniejsze jest to, abyśmy dobrze czuli się na rowerze. Przyjmowana podczas ćwiczeń pozycja powinna być wygodna, aby trening był nie tylko pożyteczny, ale i przyjemny. Własny rower treningowy to doskonały pomysł dla wszystkich zapracowanych i niemających czasu osób, które chcą dbać o swoją kondycję oraz zdrowie. Dostępne na rynku modele pozwolą każdemu dobrać odpowiedni dla siebie rower.
Zobacz także: