RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Stepper czy trenażer eliptyczny – jaki sprzęt do ćwiczeń wybrać?

Data dodania: 2021-10-13 | Data modyfikacji: 2024-06-10 | Autor: Marbo Sport

Na rynku można kupić różne urządzenia do ćwiczeń, wśród których wyróżniają się dwa: stepper i trenażer eliptyczny. Każdy z nich można polecić do ćwiczeń w domu. Zarówno trenażer, jak i stepper idealnie nadają się przy tym do treningów aerobowych i cardio. Co więc będzie lepsze? Jeśli uwzględnisz swoje preferencje, ilość wolnego miejsca i cele treningowe, ten wybór stanie się prostszy. Jakie wady i zalety mają oba urządzenia?

Stepper czy trenażer eliptyczny – jaki sprzęt wybrać do ćwiczeń
  1. Czym się charakteryzuje trenażer eliptyczny?
  2. Jakie efekty daje trenażer? Zalety i wady tego urządzenia
  3. Dlaczego stepper jest taki popularny?
  4. Stepper a trenażer – co wybrać? Krótkie porównanie
  5. Trenażer czy stepper? Nie ma prostej odpowiedzi!
  6. O czym trzeba pamiętać, ćwicząc na stepperze lub trenażerze?

Czym się charakteryzuje trenażer eliptyczny?

Chociaż oba sprzęty idealnie nadają się do spalania kalorii i ogólnej poprawy kondycji, ich ostateczna efektywność będzie zależna od kilku różnych czynników. Zastanawiasz się, co wybrać – trenażer czy stepper? Najlepiej, jeśli na samym początku dokładnie zapoznasz się z charakterystyką każdego urządzenia.

Trenażer, nazywany też czasami rowerem eliptycznym, pozwala w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć cele takie jak modelowanie sylwetki czy redukcja tkanki tłuszczowej. Jest to nowoczesne urządzenie przeznaczone m.in. do ćwiczeń cardio. Trenażer eliptyczny można określić jako połączenie trzech urządzeń treningowych: steppera, bieżni i rowerka stacjonarnego. Rozpoczynając treningi na trenażerze eliptycznym, najlepiej zacząć od krótkich sesji, które pomogą przyzwyczaić się do jego specyfiki. Ćwiczenia na trenażerze polegają na powtarzaniu ruchów, które są podobne do tych wykonywanych w czasie jazdy na rowerze, na nartach biegowych lub podczas górskich wędrówek.

Jakie efekty daje trenażer? Zalety i wady tego urządzenia

Trenażer eliptyczny usprawnia pracę układu krążenia, pozwala indywidualnie dopasować intensywność ćwiczeń i osiągnąć szybkie efekty. Dlaczego jeszcze warto się na niego zdecydować? Oto podstawowe zalety ćwiczeń na tym urządzeniu.

  1. Trenażery eliptyczne mobilizują do pracy wszystkie duże grupy mięśni, w tym mięśnie brzucha, barki, plecy czy mięśnie pośladkowe i mięśnie nóg.
  2. Ponieważ angażują one jednocześnie dolne i górne partie mięśniowe, można znacznie skrócić sesje treningowe. Jest to niezwykle cenne dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.
  3. Ćwiczenia na trenażerze to metoda, która nie obciąża stawów, a w szczególności kolanowych. To pozwala na korzystanie ze sprzętu nawet tym osobom, które mają problemy z kolanami.
  4. Ilość spalonych kalorii to od 250 do aż 600 na godzinę w zależności od intensywności ćwiczeń.
  5. Trenażer eliptyczny wyposażony w odpowiedni komputerek to niezastąpiona pomoc w monitorowaniu efektów ćwiczeń oraz układaniu lub modyfikowaniu po pewnym czasie swojego planu treningowego.

Dlaczego stepper jest taki popularny?

Stepper to bardzo interesujący przyrząd, który umożliwia efektywne ćwiczenia cardio nawet tym osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie sportu. Ten niewielki, kompaktowy sprzęt może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, które angażują do pracy nie tylko nogi czy pośladki, ale też np. mięśnie ramion. Na czym polega ten rodzaj treningu?

Ruchy na stepperze przypominają wchodzenie po schodach. W zależności od potrzeb można na nim wykonywać albo dłuższe ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, albo krótsze serie w ramach rozgrzewki przed treningiem. Podstawowe zalety steppera:

  1. niewielkie wymiary – gdy go nie używamy, możemy schować nawet pod łóżko,
  2. prosta i łatwa w obsłudze konstrukcja,
  3. bardzo dobra cena w stosunku do innych urządzeń.

Stepper a trenażer – co wybrać? Krótkie porównanie

Jak widać, oba przyrządy do ćwiczeń mają sporo zalet. Jak jednak wybrać właściwe dla nas urządzenie? Nie jest to proste, dlatego najlepiej zacząć od podstaw. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze – trenażer czy stepper – sprawdź krótkie porównanie możliwości jednego i drugiego sprzętu.

1. Ilość potrzebnego miejsca na sprzęt

Jeśli nie masz zbyt wiele wolnego miejsca, to zdecydowanie wygrywa stepper. Urządzenie to jest wyjątkowo małe i mieści się nawet pod łóżkiem (stepper z rączkami też zmieścisz, jeśli go obrócisz). Nie lubisz rutyny, a może szukasz rozwiązania, które bez problemu zabierzesz ze sobą w podróż? Stepper można łatwo zapakować lub przenieść w dowolny punkt, w którym chcesz ćwiczyć np. na balkon lub przed telewizor.

2. Stepper czy trenażer – co będzie lepsze przy ograniczonych funduszach?

Najbardziej interesuje Cię korzystna cena? W tym przypadku również zdecydowanym faworytem jest stepper do ćwiczeń. Zupełnie przyzwoity sprzęt można kupić już za 200 zł. Trenażery eliptyczne zaczynają się z reguły od 500 zł wzwyż.

3. Możliwość ćwiczenia w domu

Oba sprzęty są świetnym rozwiązaniem do domowego treningu, jednak trenażer eliptyczny potrzebuje nieco więcej miejsca.

4. Spalanie kalorii i ćwiczenie dolnych partii ciała

Zarówno trenażer eliptyczny, jak i stepper pozwalają spalić sporo kalorii. Zależy Ci przede wszystkim na efektywnych ćwiczeniach dolnych grup mięśniowych? Osoby, które w swoim treningu koncentrują się przede wszystkim na udach, łydkach i pośladkach, również uzyskają bardzo podobne wyniki niezależnie od tego, czy zdecydują się na trenażer, czy na stepper.

5. Modelowanie sylwetki i trening, który angażuje całe ciało

Tu lepszym sprzętem jest trenażer eliptyczny, który daje możliwość bardziej intensywnego ćwiczenia jednocześnie górnej i dolnej połowy ciała. Pamiętaj jednak, że w tym celu da się też wykorzystać niektóre steppery – te, które są wyposażone w specjalne linki lub rączki.

6. Problemy ze stawami kolanowymi

Oba urządzenia nie obciążają zbyt mocno stawów kolanowych, choć osoby, które mają problemy z kolanami, raczej nie powinny wybierać steppera.

Trenażer czy stepper? Nie ma prostej odpowiedzi!

Jak widać z tej pobieżnej analizy, zarówno trenażer eliptyczny, jak i stepper mogą być bardzo dobrym domowym urządzeniem do ćwiczeń. Gdy mamy mało miejsca oraz gotówki, to lepszym rozwiązaniem wydaje się stepper – jest tańszy i zabiera mniej miejsca. Natomiast trenażer eliptyczny pozwala dużo lepiej modelować całą sylwetkę. Doświadczeni miłośnicy aktywności sugerują też, że ćwiczenia na trenażerze eliptycznym są ciekawsze niż na stepperze. Jeśli zamierzamy się odchudzać, to każde z tych urządzeń bardzo dobrze spełni swoją funkcję. Na pytanie o to, co wybrać – trenażer czy stepper – najlepiej więc odpowiedzieć sobie na podstawie indywidualnych możliwości i preferencji.

Trening eliptyczny i na stepperze – jak ułożyć plan treningowy?

Aby jednak zakup któregoś z tych urządzeń miał sens, należy na nim ćwiczyć systematycznie. Trenerzy sugerują, aby ćwiczenia na trenażerze lub stepperze wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu. Każda sesja powinna trwać od 30 do 60 minut i składać się z trzech podstawowych etapów:

  1. rozgrzewki – trwa ona około 5-10 minut i obejmuje ćwiczenia rozciągające, podskoki, pajacyki. Te ćwiczenia pozwalają rozgrzać mięśnie, co zapobiegnie potencjalnym kontuzjom lub urazom;
  2. treningu właściwego – trwa on około 20-40 minut. Początkowo ćwiczyć należy z niewielkimi obciążeniami, a także w powolnym tempie, dopóki nie osiągnie się tętna odpowiedniego dla wybranego rodzaju treningu;
  3. ćwiczenia rozluźniające – pozwalają organizmowi uspokoić się i wyciszyć. Tętno zwalnia, a mięśniom pozwalamy ochłonąć.

O czym trzeba pamiętać, ćwicząc na stepperze lub trenażerze?

Najważniejsze, aby w trakcie ćwiczeń pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy oraz odpowiednim ustawieniu stóp. Zanim zabierzesz się za trenażer lub stepper, spróbuj się też nauczyć prawidłowych metod oddychania oraz ułożyć satysfakcjonujący plan treningowy.

Pamiętaj, że niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może doprowadzić do przykrych konsekwencji w postaci urazu czy kontuzji oraz różnych bólów mięśniowych. Nie powinno się też zbytnio forsować organizmu, szczególnie gdy rozpoczynamy dopiero treningi. Należy zaczynać od niewielkich obciążeń i krótszego czasu treningu, a następnie stopniowo je zwiększać aż do osiągnięcia optymalnych warunków.

Polecane

pixel