W tej kategorii oferujemy atlasy do ćwiczeń przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i takie, które świetnie sprawdzą się w profesjonalnej siłowni, gdzie będą intensywnie eksploatowane. Nasi klienci mogą znaleźć zarówno proste atlasy w cenie do 1000 złotych, jak i zaawansowane urządzenia wyposażone w kilka stanowisk do ćwiczeń. Atlasy umożliwiają ćwiczenie różnych partii mięśni, w tym mięśni ramion, barków, klatki piersiowej, grzbietu czy nóg.
Kompleksowy trening z użyciem atlasu jest bardziej bezpieczny i mniej kontuzyjny niż podnoszenie ciężarów ze względu na wymuszanie prawidłowych ruchów przez maszynę. Atlasy do ćwiczeń mogą być używane zarówno przez amatorów, jak i zaawansowanych kulturystów – są wyposażone w systemy regulacji obciążenia, dzięki którym można łatwo dostosować intensywność treningu do swoich umiejętności. Wykonywanie ćwiczeń na atlasie kształtuje odpowiednie partie mięśni, a dodatkowo pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.
Czym się kierować, wybierając atlas treningowy?
Wiele osób zastanawia się, jakie są najlepsze sposoby dbania o zdrowie. Oczywiście jest to związane bezpośrednio z zachowaniem jak najlepszej formy fizycznej do późnego wieku. Jednym z najpowszechniej stosowanych urządzeń do intensywnego wysiłku fizycznego jest właśnie profesjonalny atlas do ćwiczeń. Na rynku istnieje szeroki wybór tego typu sprzętu. Jeśli nie jesteśmy zawodowcami, to lepiej podpytać kogoś, kto na co dzień interesuje się urządzeniami do poprawy i zachowania świetnej kondycji fizycznej. Oczywiście wybór konkretnego producenta zależy tylko od nas. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat atlasów do ćwiczeń.
Czym jest atlas do ćwiczeń?
To określenie jest nie tylko stosowane w odniesieniu do różnego rodzaju map geograficznych, ale także ma swoje zastosowanie w sporcie. Chodzi tutaj o specjalne, wielofunkcyjne urządzenie do wykonywania intensywnego treningu całego ciała, które jest znane jako atlas. Siłownia to nie jedyne miejsce, w którym ma wielu zwolenników – można z niego swobodnie korzystać w warunkach domowych.
Do czego służą atlasy do ćwiczeń i jakie daje efekty?
Wiele osób chce zainwestować w sprzęt do treningu siłowego, ale nie wie, jaki najbardziej będzie nadawał się do tego celu. Świetnym wyborem będzie oczywiście dobry atlas. Pełni on kilka funkcji, m.in.:
- można na nim ćwiczyć różne partie mięśni,
- jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn,
- poprawia ogólną kondycję całego ciała,
- poprawia znacznie wygląd sylwetki,
- zwiększa i wzmacnia masę mięśniową,
- kształtuje rzeźbę.
Atlas do intensywnego treningu fizycznego jest przeznaczony praktycznie dla każdego. Może w omawiane urządzenie spokojnie zainwestować osoba, która wcześniej nie wykonywała żadnego treningu. Oczywiście ćwiczenia powinny być dobierane indywidualnie. Każdy z nas jest inny. Niektórzy trenują już od jakiegoś czasu, inni dopiero zaczynają. W takich kwestiach najlepiej poradzić się oczywiście trenera.
Atlas, czyli urządzenie do treningu siłowo-wytrzymałościowego całego naszego ciała, pozwala na wykonywanie kilkunastu różnych ćwiczeń. Każdy z nas z jego pomocą pięknie ukształtuje sylwetkę i wzmocni mięśnie różnych partii ciała. Dzięki niemu będziesz w stanie pracować nad:
- klatką piersiową,
- mięśniami nóg,
- barków.
Wymienione partie są tymi, o które należy najbardziej zadbać. Dzięki wykorzystaniu atlasu do ćwiczeń będzie to nie tylko praktyczne, ale i komfortowe.
Jakie parametry musi mieć atlas na siłownię?
Jeśli decydujemy się na zakup własnego sprzętu, to warto oczywiście zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Chodzi tu w szczególności o:
- ogólne dane techniczne,
- funkcje,
- producenta,
- cenę (plus gwarancja).
Na początku zajmijmy się danymi technicznymi. Najpierw warto sprawdzić, jaka jest waga i wielkość urządzenia przed rozłożeniem oraz po rozłożeniu. Oczywiście do tego nie ograniczają się istotne parametry techniczne. Wybierając atlas do ćwiczeń w domu, warto też zwrócić uwagę na:
- wymiar siedziska,
- wymiar oparcia,
- waga stosu,
- maksymalna waga użytkownika.
Atlas do ćwiczeń w domu dopasowany do potrzeb
Jedną z najistotniejszych kwestii są nasze indywidualne preferencje. Atlasy treningowe powinny jednak posiadać pewne cechy uniwersalne: łatwo się rozkładać, składać, zajmować odpowiednią ilość przestrzeni i mieć parametry, jakie konkretnie wybraliśmy, a które z pewnością określi w pewnym stopniu osoba sprzedająca.
Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalną wagę użytkownika. Przykładowy atlas do ćwiczeń w domu musi być koniecznie dostosowany do ciężaru naszego ciała. Inaczej może mieć to nieprzyjemne konsekwencje podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. I nie tylko. Są liczne przykłady różnych kontuzji, których źródłem jest właśnie zły dobór atlasu. Zawsze sprawdzajmy poszczególne parametry. Jest to ważne nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia.
Na jakie funkcje atlasu należy zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o funkcje, to powinniśmy kierować się dwiema sprawami. Liczy się nie tylko estetyczny wygląd zewnętrzny czy łatwość użytkowania, ale również to, jakiego rodzaju ćwiczenia fizyczne możemy na atlasie wykonywać. Sprawa jest o tyle istotna, że wiele osób nie wie, iż konkretny atlas treningowy może oferować specjalne, niestandardowe funkcje. Czasami mogą się one natomiast pokrywać. Wszystko zależy właśnie od typu atlasu. Zwróćmy więc uwagę na ten fakt i sprawdźmy, co konkretnie możemy na nim robić.
Atlas na siłownię umożliwia:
- wyciskanie na ławeczce (siedząc),
- motylek,
- wieża latisimus,
- ćwiczenia mięśni nóg za pomocą odpowiednich przyrządów,
- ławka skośna,
- naciąg liny od dołu,
- naciąg liny od tyłu,
- modlitewnik,
- podpórka do pompek,
- przystawka do ćwiczeń mięśni brzucha.
Wiele atlasów posiada tylko wybrane funkcje. Nie świadczy to o tym, że są one ograniczone. Po prostu posiadają one trochę inną konstrukcję. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to wybierzmy atlas mniej skomplikowany. Te mocno rozbudowane są przeznaczone raczej dla profesjonalistów, którzy trening siłowy uprawiają już od dłuższego czasu.
Sprawa dotycząca producenta jest oczywista. Warto sugerować się podpowiedziami trenera. Atlas powinien nam odpowiadać w kilku sprawach. Oto one:
- jakość użytych materiałów,
- typ konstrukcji,
- gwarancja,
- cena.
Jaki atlas treningowy? Decyzja musi być przemyślana!
Podsumowując: podczas wybierania atlasu do ćwiczeń trzeba dokładnie określić swoje możliwości (również finansowe) i oczekiwania. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza dla osób początkujących, więc warto zapytać o radę kogoś, kto posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Urządzenie powinno mieć:
- solidność wykonania,
- doskonałe parametry,
- nowoczesne wzornictwo.
Zanim kupimy atlas, warto skontaktować się z naszym konsultantem, który będzie służył pomocą przy zakupie. To z pozoru sprawa banalna, ale istotna przy głębszej refleksji. Nie dajmy się zwieść: kupno bez odpowiedniej wiedzy nie ma sensu.
Trening na atlasie w domu jako sposób dbania o sylwetkę!
Atlas treningowy to urządzenie do treningu ogólnorozwojowego, siłowo-wytrzymałościowego, w domowych warunkach lub na siłowni. Na atlasie treningowym warto ćwiczyć wtedy, gdy zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej albo odchudzaniu – pomoże zrzucić zbędne kilogramy i zyskać zgrabną sylwetkę. Na rynku jest spory wybór takich urządzeń – począwszy od maszyn do treningu w domu, na urządzeniach do treningu dla kilku osób kończąc. Do użytku domowego wystarczy mały atlas treningowy dla jednej osoby. Chyba że zależy nam na ćwiczeniach w towarzystwie kilku osób oraz z trenerem będącym do naszej dyspozycji i radzącym nam, w jaki sposób ćwiczyć i budować mięśnie – wtedy powinniśmy szukać modelu podobnego do tego, który oferuje odwiedzana przez nas siłownia.
Kto może korzystać z atlasu treningowego?
Dorośli, młodzież, a nawet dzieci. Te ostatnie trenują zawsze pod nadzorem rodziców, z niewielkim obciążeniem. Można trenować w domu, można w piwnicy, klubie fitness lub na sali treningowej. Ważne, aby pomieszczenie było zawsze dobrze ogrzane, a także wietrzone lub klimatyzowane. Jeśli w pomieszczeniu będzie zimno, to mięśnie mogą ulegać kontuzji. Trening należy także odpowiednio dawkować, dbając, aby nie przeciążyć i nie przetrenować organizmu. O odpowiednią dawkę ruchu powinien dbać każdy, zwłaszcza jednak osoby po czterdziestym roku życia, które mają wolniejszy metabolizm i potrzebują dawki ruchu. Atlas do ćwiczeń pozwala trenować wszystkie grupy mięśniowe.
W domowej siłowni ćwiczymy sami, zanim jednak zainwestujemy w odpowiedni sprzęt, możemy jednak przejść się do pobliskiej siłowni i spytać trenera, jak powinno się ćwiczyć na atlasie. W ten sposób upewnimy się, że w domu wykonamy ćwiczenia poprawnie i bezpiecznie. Zawsze przed rozpoczęciem treningu przeprowadzamy rozgrzewkę i dopiero po niej zabieramy się do użytkowania atlasu do ćwiczeń. Zapobiegniemy w ten sposób urazom i kontuzjom, a organizm będzie lepiej funkcjonować.
Zobacz także: