RABATY DO -10% NA MARKĘ MARBO SPORT Z KODEM DEAL10MS

Ławeczka do ćwiczeń – jak wybrać odpowiednią do domu? Rodzaje ławek treningowych

Data dodania: 2024-06-11 | Data modyfikacji: 2024-06-11 | Autor: Marbo Sport

Ławka do ćwiczeń to prosty przyrząd, który dzięki uniwersalnemu zastosowaniu pozwala przeprowadzać zróżnicowane jednostki treningowe i właśnie z tego powodu w domowej siłowni nie powinno go zabraknąć. Jaką ławkę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Która ławeczka do ćwiczeń będzie dla Ciebie najlepsza?

Ławeczka treningowa
  1. Ławka treningowa w domowej siłowni – dla kogo niezbędna?
  2. Zalety ćwiczeń na ławeczce
  3. Na co zwracać uwagę, planując zakup ławki treningowej?
  4. Jak wybrać najlepszą ławeczkę do ćwiczeń w domu?
  5. Rodzaje ławek do ćwiczeń – 8 wariantów do różnych zastosowań
  6. Ławka prosta
  7. Ławka skośna/ujemna
  8. Ławka regulowana
  9. Ławka rzymska
  10. Ławka do wiosłowania
  11. Ławka Scotta, czyli modlitewnik
  12. Ławka do brzuszków
  13. Ławka wielofunkcyjna
  14. Jak dbać o ławkę treningową? Pielęgnacja i konserwacja

Ławka treningowa w domowej siłowni – dla kogo niezbędna?

Ławeczka do ćwiczeń jest znakomitą opcją dla osób, które wykazują zamiłowanie do treningu siłowego. Ten prosty przyrząd do domowej siłowni można bowiem wykorzystać na wiele różnych sposobów, przy okazji wykonując jednostki treningowe ukierunkowane na przyrost masy mięśniowej przedramion, bicepsów, tricepsów, brzucha, pleców oraz nóg. Nie ma zatem znaczenia to, czy preferujesz hantle, czy też częściej sięgasz po sztangi o różnym ciężarze – warto wybrać ławkę, jeśli ćwiczenia z obciążeniem i trening siłowy stanowią dla Ciebie podstawową aktywność fizyczną.

Zalety ćwiczeń na ławeczce

Ławeczka treningowa
  1. ławka treningowa pomaga uzyskać znakomite efekty w kontekście przyrostku tkanki mięśniowej w obrębie całego ciała
  2. trening siłowy w połączeniu ze stosowaniem odpowiedniej diety to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ujemny bilans kaloryczny i redukcję tkanki tłuszczowej
  3. wszystkie ławki treningowe można również wykorzystać w ćwiczeniach cardio, np. w treningu cross i poprawić wydolność organizmu
  4. ławka treningowa może znaleźć zastosowanie w systematycznie przeprowadzanych ćwiczeniach z obciążaniem, które wspierają funkcjonowanie wielu układów ciała człowieka, między innymi odpornościowego i hormonalnego, jednocześnie obniżając przy tym poziom odczuwanego stresu

Na co zwracać uwagę, planując zakup ławki treningowej?

Każda ławeczka treningowa charakteryzuje się różnymi parametrami, które w bezpośredni sposób wpływają na jej funkcjonalność. Do podstawowych cech zalicza się wytrzymałość, dzięki której ławka do ćwiczeń będzie mogła w bezpieczny sposób utrzymywać obciążenia masy ciała osoby trenującej wraz z dodatkowym obciążeniem treningowym. Decydując się na wybór ławki, należy zwrócić uwagę na rozmiary siedziska, a także jego obicie. Regulacja oparcia i siedziska będzie natomiast przydatna w przypadku chęci stosowania ćwiczeń różnego typu, bowiem możliwości regulacji kąta nachylenia tych elementów umożliwiają poprawę efektywności treningu. Warto również kupić ławkę, która ma stabilną konstrukcję, a jej złożenie i ponowne rozłożenie jest proste – łatwa w obsłudze ławka treningowa to podstawa funkcjonalnej siłowni!

Jak wybrać najlepszą ławeczkę do ćwiczeń w domu?

Ławeczka treningowa, w jaką zostanie wyposażona domowa przestrzeń do treningu siłowego, powinna spełniać szereg specyficznych wymogów. Nawet najdroższa i najlepsza ławka może okazać się nietrafionym zakupem, jeśli jej charakterystyka będzie odbiegać od indywidualnych oczekiwań konkretnego miłośnika aktywności fizycznej. W przypadku osób trenujących amatorsko i w nieregularny sposób warto postawić na tańsze ławki treningowe, których zakup nie będzie oznaczał dużego obciążenia domowego budżetu. To właśnie intensywność treningu wpływa na rodzaj ławki pod sztangę, jaką warto rozważyć, ponieważ dźwiganie dużych ciężarów będzie wiązało się z koniecznością poniesienia większych inwestycji.

Ważna jest także ilość dostępnego miejsca, ponieważ dołączane do zestawu dodatkowe akcesoria mogą ograniczyć niewielkie przestrzenie w mieszkaniach lub kawalerkach. Przede wszystkim należy jednak wziąć pod uwagę ławki treningowe, które oferują modyfikacje ukierunkowane na ćwiczenie wybranych partii ciała – w zależności od tego, czy preferowaną aktywnością jest wzmocnienie mięśni brzucha, czy też trening klatki piersiowej, to wybrany sprzęt z regulacją oparcia do konkretnego ustawienia będzie odgrywał kluczową rolę w satysfakcji z zakupu. Z tego właśnie powodu warto dowiedzieć się, które ławki treningowe będą w indywidualnym przypadku najlepszym wyborem.

Rodzaje ławek do ćwiczeń – 8 wariantów do różnych zastosowań

Ławeczka treningowa

Ławka treningowa może zarówno posiadać jeden wariant zastosowania, jak i kilka jednocześnie. Oto podstawowy podział na modyfikacje w zależności od ustawienia siedziska oraz oparcia!

1. Ławka prosta

Ławka prosta stanowi podstawową wersję sprzętu z tej kategorii. Składa się z niepodlegającego regulacji siedziska, które osadzone jest na stabilnej konstrukcji. Umożliwia wykonywanie treningu obejmującego górne partie ciała przy zastosowaniu takich przyborów jak hantle lub sztanga, a także wzmacnianie nóg i obręczy miednicznej poprzez hip-thrusty lub przysiady bułgarskie. Ławki proste często składają się z jednego tapicerowanego elementu więc nie wymagają obracania w przypadku konieczności zmiany strony.

2. Ławka skośna/ujemna

Ławeczka treningowa tego typu zamiast siedziska ustawionego równolegle do podłoża posiada element ten skierowany skośnie ku dołowi. Z tego powodu na ławce skośnej można poddać treningowi mięśnie klatki piersiowej w różnym ustawieniu wyjściowym tułowia, a tym samym intensywniej zaangażować do pracy wybrane aktony mięśniowe. Ławka skośna znajdzie również zastosowanie przy treningu wzmacniającym mięśnie pleców.

3. Ławka regulowana

Ławki regulowane charakteryzują się możliwością wielowariantowego wykonywania ćwiczeń. Z tego powodu przy ich wykorzystaniu możliwy jest zarówno trening mięśni brzucha, klatki piersiowej, pleców, jak i pośladków. Ławka regulowana może posiadać różną możliwość zmiany wysokości siedziska i/lub oparcia, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na specyfikację konkretnego modelu.

4. Ławka rzymska

Ławki rzymskie charakteryzują się modyfikacją siedziska, w taki sposób, że osoba ćwicząca w trakcie ćwiczeń opiera się o ławkę górną, przednią częścią uda i miednicy w czasie gdy jej stopy są zablokowane pod kątem ok 45 stopni w uchwytach poniżej. Przez to zdecydowanie wyróżniają się spośród sprzętu z tej kategorii. Tego typu ławka do ćwiczeń znakomicie sprawdzi się natomiast przy wzmacnianiu okolicy łopatkowej oraz prostowników dolnego odcinka kręgosłupa.

5. Ławka do wiosłowania

Ławka treningowa do wiosłowania jest zaliczana do bardziej zaawansowanego rodzaju sprzętu, który pozwala na położenie w trakcie treningu nacisku na mięśnie pleców, w tym mięsień czworoboczny i przykręgosłupowe. Ławki treningowe tego typu wyposażone są najczęściej w dodatkowe akcesoria, np. linki lub szyny.

6. Ławka Scotta, czyli modlitewnik

Ławki Scotta – inaczej modlitewniki – to przyrządy dedykowane treningowi siłowemu kończyn górnych. Regulowany modlitewnik składa się siedziska i oparcia dla ramion, co umożliwia wykonywanie izolowanego ruchu w stawach łokciowych, a tym samym efektywne budowania tkanki bicepsów i tricepsów.

7. Ławka do brzuszków

Ławeczka treningowa

Ławki do brzuszków pod względem konstrukcji przypominają przyrządy ze skośnym ustawieniem siedziska. Ich dedykowane zastosowanie do wzmacniania mięśni brzucha sprawia, że ławka do brzuszków jest najczęściej dodatkowo wyposażona w uchwyt do oparcia stóp w okolicy stawów skokowych.

8. Ławka wielofunkcyjna

Ławeczka treningowa wielofunkcyjna łączy w sobie cechy wybranych wariantów sprzętu z tej kategorii. Jej budowa i sposób wykorzystania różni się w zależności od modelu produktu, jednak podobnie jak każda ławeczka do ćwiczeń z regulowanymi elementami może zostać użyta do treningu różnych partii ciała.

Jak dbać o ławkę treningową? Pielęgnacja i konserwacja

Ławka do ćwiczeń charakteryzuje się prostą konstrukcją, przez co jej codzienna pielęgnacja nie stanowi większego problemu. Po każdym zakończonym treningu należy przetrzeć obicia siedziska i oparcia wilgotną szmatką. Co kilka tygodni warto również sprawdzić, czy w okolicy łączeń metalowych elementów nie pojawiły się żadne luzy, a w razie konieczności należy je dokręcić – ławeczka do ćwiczeń spełni swoją rolę w treningu siłowym wyłącznie wtedy, kiedy ćwiczenia będą przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa!

Podobne artykuły:

Polecane

pixel