Marsz na bieżni – efekty i korzyści zdrowotne. Co daje chodzenie na bieżni?
Data dodania: 2024-08-29 | Data modyfikacji: 2024-08-29 | Autor: Marbo Sport
Czas czytania: 3,5 min
Marsz na bieżni jest ciekawą alternatywą dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Aktywność fizyczna tego typu pomoże Ci zgubić zbędne kilogramy, zadbać o dobre samopoczucie i poprawić wydolność organizmu, a wszystko to bez wychodzenia z domu. Czy marsz na bieżni odchudza? Jak zadbać o urozmaicenie treningu i o czym warto pamiętać? Poznaj efekty i zalety maszerowania na bieżni!
- Jakie zalety ma szybki marsz na bieżni? Efekty, które Cię zaskoczą!
- Jakie partie mięśni angażuje maszerowanie na bieżni?
- Ile kalorii możesz spalić, chodząc na bieżni?
- Marsz na bieżni pod górę – efekty treningu z nachyleniem
- Prawidłowa technika marszu na bieżni – porady i wskazówki
- Bieganie na bieżni czy szybki marsz? To zależy
- Chodzenie na bieżni – idealne ćwiczenie dla początkujących!
Jakie zalety ma szybki marsz na bieżni? Efekty, które Cię zaskoczą!
Chociaż efekty biegania na bieżni mogą być imponujące, nie każdy jest gotowy na tę formę aktywności. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, borykasz się z nadwagą lub masz słabą kondycję, możesz zamiast tego wybrać szybki marsz na bieżni. Oferuje on podobne korzyści zdrowotne, a jednocześnie może być wykonywany przez dłuższy czas nawet przez osoby początkujące. Pozwala on też stopniowo zwiększać wytrzymałość, co jest kluczowe przed rozpoczęciem bardziej wymagających form ćwiczeń.
Bieżnie sprawdzą się również znakomicie jako prosty sposób na zmniejszenie odczuwanego poziomu stresu – nawet niezbyt intensywne treningi na bieżni skutkują obniżeniem poziomu kortyzolu. Jakie jeszcze mają zalety? Trening cardio na bieżni:
- ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy,
- umożliwia poprawę kondycji fizycznej i wydolności organizmu,
- pozwala na wzmocnienie całego ciała, w tym m.in. mięśni nóg i pośladków,
- przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej i spalanie kalorii,
- ułatwia kontrolę wagi,
- pomaga zmniejszyć ryzyko występowania chorób przewlekłych, do których zaliczają się m.in. cukrzyca i otyłość czy nadciśnienie tętnicze.
Jakie partie mięśni angażuje maszerowanie na bieżni?
Marsz na bieżni to proste i wszechstronne ćwiczenie, które odwzorowuje naturalne ruchy wykonywane w trakcie spaceru na świeżym powietrzu. Należy pamiętać, że zaangażowane są wówczas do pracy nie tylko dolne partie ciała, np. mięśnie pośladków, łydki czy mięśnie ud. Każdy trening na bieżni – zarówno chód, jak i marszobieg – korzystnie wpływa na całe ciało. Oczywiście podczas tego ćwiczenia większym obciążeniom podlegają mięśnie nóg, lecz ramiona, barki czy mięśnie brzucha również biorą czynny udział w całym procesie.
Ile kalorii możesz spalić, chodząc na bieżni?
Odchudzanie to umowna nazwa procesu, w trakcie którego dochodzi do redukcji nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Zatem czy chodzenie na bieżni odchudza? Oczywiście, jednak kluczem do skuteczności takiego działania jest odpowiedni plan treningowy. To, ile kalorii spalisz, decydując się na codzienne maszerowanie na bieżni, zależy od kilku różnych czynników. Należą do nich m.in.:
- masa ciała,
- czas treningu na bieżni, który powinien wynosić przynajmniej 30 minut,
- indywidualny poziomy wartości tętna;
- średnie tempo marszu na bieżni.
Efektywność treningu na bieżni pod kątem spalanych kalorii jest trudna do jednoznacznego określenia. Przyjmuje się jednak, że godzinny marsz z prędkością 3,2 km/h pozwala osobie ważącej ok. 60 kg spalić od 150 do nawet 400 kcal. Chodząc w szybszym tempie, możesz natomiast liczyć na utratę od 200 do 500 kcal.
Marsz na bieżni pod górę – efekty treningu z nachyleniem
Marsz na bieżni pod górę jest coraz popularniejszy. Nawet drobna zmiana ustawień pozwala na zwiększenie intensywności treningu. Warto jednak pamiętać o tym, aby kąt nachylenia bieżni zmieniać stopniowo, zaczynając od 1 do 4%. Na początku przygody ze sportem lepiej też zrezygnować z jednoczesnego podnoszenia bieżni i zwiększania tempa. Sama skuteczność takiego treningu jest jednak niepodważalna – chodzenie na bieżni pod górę pozwala cieszyć się lepszymi efektami np. w postaci większego spalania kalorii bez konieczności wydłużania czasu treningu.
Prawidłowa technika marszu na bieżni – porady i wskazówki
Marsz na bieżni pod względem mechaniki chodu nie różni się od zwykłych spacerów, żeby jednak był bezpieczny i przyniósł dobre rezultaty, najpierw trzeba zadbać o prawidłową postawę. Warto zwrócić uwagę, aby:
- łopatki pozostały spięte, a ramiona poruszały się zgodnie z rytmem ruchów skrętnych miednicy,
- wzrok w trakcie ćwiczeń był skierowany do przodu,
- plecy były wyprostowane, a brzuch wciągnięty,
- maszerować środkiem pasa biegowego, w odpowiedniej odległości od krawędzi i panelu,
- podczas marszu pod górę nie trzymać się mocno poręczy i nie podciągać na niej.
Pamiętaj, że zarówno bieg, jak i wolny marsz na bieżni wymagają kontroli i precyzji – ważny jest nawet kontakt stopy z podłożem. Na co zwrócić uwagę? Upewnij się m.in., że stawiasz ją prosto i opadasz na jej środkowo-tylną część. Pamiętaj też, aby słuchać swojego ciała i przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na regenerację – zbyt intensywny trening może prowadzić do urazów i kontuzji lub przeciążenia organizmu.
Bieganie na bieżni czy szybki marsz? To zależy
Zwykły chód, bieg czy marsz pod górę na bieżni – na jaki trening warto zdecydować się na początku? Wybór zależy m.in. od Twojego stanu zdrowia, poziomu zaawansowania i kondycji, a także indywidualnych celów treningowych. Regularne bieganie z całą pewnością jest bardziej wymagające, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku nieco bardziej doświadczonych miłośników sportu. Efekty chodzenia na bieżni docenią natomiast osoby początkujące lub wracające do aktywności po przerwie. Jeśli zależy Ci na budowaniu kondycji, możesz też zdecydować się na trening interwałowy z wykorzystaniem tego sprzętu, przeplatając bieg marszem lub odwrotnie.
Chodzenie na bieżni – idealne ćwiczenie dla początkujących!
Lepsze samopoczucie, szybsza utrata zbędnych kilogramów czy poprawa kondycji – korzystne efekty szybkiego marszu na bieżni doceni każdy fan zdrowego stylu życia. To ćwiczenie jest szczególnie polecane dla osób z ograniczoną mobilnością, a także tych, którzy preferują treningi w domu lub wracają do formy po kontuzji. Jest ono łatwe do wykonania i pozwala na bezpieczny powrót do aktywności fizycznej. Bieżnia do chodzenia jest w dodatku prostym przyrządem, z którego obsługą poradzi sobie każdy.
Nie zwlekaj – załóż wygodne buty, włącz ulubioną muzykę i zacznij swoją przygodę z chodzeniem na bieżni już dziś! Dzięki temu prostemu, ale skutecznemu ćwiczeniu szybko zauważysz pozytywne zmiany w swoim zdrowiu i sylwetce.
Podobne artykuły: